Δυσκολεύτηκε αλλά τα κατάφερε η Χίμκι (video)

Η Χίμκι δυσκολεύτηκε για ένα ημίχρονο κόντρα στην Λαμποράλ του Γιάννη Μπουρούση αλλά τελικά πήρε τη νίκη με 76-68, για την Τρίτη αγωνιστική του ΤΟΡ 16 της Ευρωλίγκας.

Οι γηπεδούχοι γνώριζαν ότι η νίκη ήταν επιτακτική ανάγκη καθώς στις δύο πρώτες αγωνιστικές της συγκεκριμένης φάσης μετρούσαν μία νίκη και μία ήττα και τα κατάφεραν.

Για τους νικητές μεγάλο παιχνίδι πραγματοποίησαν οι Σβεντ και Ογκουστίν. Οι δύο παίκτες της ρωσικής ομάδας σκόραραν 24 και 22 πόντους αντίστοιχα και ουσιαστικά ήταν αυτοί που την οδήγησαν τη δεύτερη νίκη της στη συγκεκριμένη φάση.

Απ’ την άλλη, για τους ηττημένους την παρτίδα προσπάθησε ο Μπλάζιτς μαζί με τους Σενγκέλια και Χάνγκα αλλά και οι τρεις κυμάνθηκαν σε μέτρια επίπεδα απόδοσης σκοράροντας από εννιά πόντους ενώ ούτε ο Γιάννης Μπουρούσης δεν μπόρεσε να βοηθήσει την ομάδα του αφού έμεινε στους τρεις πόντους να ανατρέχει την κατάσταση.

Δεκάλεπτα: 17-12, 39-39, 59-48, 76-68