Περίπατο η Ζαλγκίρις

Εύκολη νίκη πήρε η Ζαλγκίρις στην πρεμιέρα της στην Ευρωλίγκα, επικρατώντας της, άπειρης στην διοργάνωση Τσεντεβίτα, με 90-62 στο Κάουνας.

Εύκολη νίκη πήρε η Ζαλγκίρις στην πρεμιέρα της στην Ευρωλίγκα, επικρατώντας της, άπειρης στην διοργάνωση Τσεντεβίτα, με 90-62 στο Κάουνας.

Στην αρχή  τουματς, η Λιθουανική ομάδα είχε σταθερά το προβάδισμα στο σκορ και εκμεταλλευόμενη τα λάθη της Τσεντεβίτα, κατάφερε να φτάσει στο +11 (36-25) και έκλεισε το ημίχρονο με 17 πόντους διαφορά.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Ζαλγκίρις συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και ανέβασε την διαφορά στους 20 πόντους (60-40). Η ομάδα του Μπόζινταρ Μάλκοβιτς έδειχνε να μην μπορεί να αντιδράσει.

Η τελευταία περίοδος, όσο κι αν προσπάθησε η Τσεντεβίτα, είχε διαδικαστικό χαρακτήρα με τη Ζαλγκίρις να φτάνει με χαρακτηριστική ευκολία στη νίκη με 90-62.

Δεκάλεπτα: 27-20, 55-38, 79-53, 90-62

Ζαλγκίρις (Πλάθα): Ντάρντεν, Πόποβιτς 15 (3), Ν.Λαβρίνοβιτς 8 (1), Γιουσκεβίτσιους 4, Λιπκεβίτσιους 2, Γιανκούνας 20 (2), Ντέλας 5 (1), Κουζμίνσκας, Λαφαγιέτ 10 (2), Καουκένας 9, Φούτ, Κ.Λαβρίνοβιτς 17.

Τσεντεβίτα (Μάλκοβιτς): Καρ, Ράιτ 15 (1), Σούπουτ 5 (1), Μπάμπιτς 3 (1), Άντριτς 8, Μπούβα 5, Σούτον 2, Ιλιέφσκι 8 (2), Ζελαμπάλ 16, Γκριν, Μπάζνταριτς