Πυρηνική ΤΣΣΚΑ (video)

Η ομάδα της Μόσχας μετέτρεψε ένα από τα βαθμολογικά ντέρμπι της πρεμιέρας της Ευρωλίγκας σε περίπατο, νικώντας τη Μακάμπι Τελ Αβίβ με 100-69 για τον τέταρτο όμιλο.

Ούτε καν στην πρώτη περίοδο δεν πιέστηκαν οι Ρώσοι κι αυτό τους το επέτρεψε η παραγωγικότητά τους. Οι 29 πόντοι σε δέκα αγωνιστικά λεπτά και η καλή άμυνα στο δεύτερο (πέτυχαν 9 οι Ισραηλινοί) οδήγησε στο 44-29 του ημιχρόνου, το οποίο αποτέλεσε το πρώτο βήμα για την πρώτη νίκη της σεζόν για τον Δημήτρη Ιτούδη και τους παίκτες του στο θεσμό.

Το επί μέρους 29-19 της τρίτης περιόδου «καθάρισε» το παιχνίδι για την «αρκούδα» που εκτόξευσε τη διαφορά, μην συναντώντας κανένα πρόβλημα από την κακή Μακάμπι. Στο ημίχρονο του αγώνα τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του Νέιτ Χάφμαν, πρώην αθλητή των φιλοξενούμενων, ο οποίος εξέπνευσε λόγω βαριάς ασθένειας.

Ο κόουτς Γκούντες δεν μπόρεσε να βρει αντίδοτο στον πλουραλισμό των Ρώσων, ειδικά στα γκαρντ τους που έκαναν όργια! Η απόσταση ανάμεσα σε ΤΣΣΚΑ και Μακάμπι έφτασε και τους +30 πόντους στο τελευταίο λεπτό (96-66), με το τελικό 100-69 να σφραγίζει τις προσπάθειες των δύο ομάδων.

Για τους γηπεδούχους οι Ντε Κολό (17 πόντοι), Τεόντοσιτς (15 πόντοι, 5 ασίστ), Φρίτζον (11 πόντοι), Νίκολς (10 πόντοι) και Τζάκσον (12 πόντοι, 7 ασίστ) ήταν οι κορυφαίοι, ενώ για το κλαμπ του Τελ Αβίβ ο Φάρμαρ με 17 πόντους ήταν ο καλύτερος, με συμπαραστάτες τούς Ρότσεστι με 14 και Οχαγιόν με 13.

Τα δεκάλεπτα: 29-20, 44-29, 73-48, 100-69.

Οι πόντοι

ΤΣΣΚΑ Μόσχας: Ντε Κολό 17, Κουλάγκιν 2, Τεόντοσιτς 15, Φρίτζον 11, Νίκολς 10, Τζάκσον 12, Κορόμπκοφ 4, Κρέιτσοφ 7, Βοροντσέβιτς 9, Χίγκινς 7, Κουρμπάνοφ, Χάινς 6.

Μακάμπι Τελ Αβίβ: Φάρμαρ 17, Μπέντερ 7, Σμιθ 6, Σέγκεφ , Πνίνι 3, Οχαγιόν 13, Φαβεράνι 3, Λάντεσμπεργκ 2, Ρότσεστι 14, Εμπάκουε 2, Ονουάκου 2.