Μαγικός Γουίλιαμς, νίκη η Μπάγερν (video)

Ο Ντέρικ Γουίλιαμς ήταν ασταμάτητος, πέτυχε 27 πόντους και οδήγησε την Μπάγερν σε νίκη επί της Ζάλγκιρις με 88-84.

Η μονομαχία της Μπάγερν με την Ζάλγκιρις στο Audi Dome ήταν απολαυστική. Γερμανοί και Λιθουανοί έπαιξαν ένα παιχνίδι που κρίθηκε στα τελευταία λεπτά, με τους παίκτες του Ράντονιτς να είναι πιο εύστοχοι και ψύχραιμοι στο φινάλε.

Το νευρικό πρώτο δεκάλεπτο έφερε τη Μπάγερν μπροστά με 18-12 και την Ζάλγκιρις να κάνει 5 λάθη και να μετρά 0/4 τρίποντα. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν από εκεί που σταμάτησαν, με τη διαφορά γρήγορα να ανεβαίνει στους 10 πόντους και να φτάνει ως το +12, με τον Γουίλιαμς να σκοράρει με όλους τους τρόπους και να φτάνει τους 16 πόντους ως την ανάπαυλα (46-38), παρά τις προσπάθειες των Ντέιβις (9) και Βέστερμαν (8).

Η Ζάλγκιρις έσβησε γρήγορα το -8 με 9-0 σερί (46-47), και από εκεί και πέρα το παιχνίδι έμεινε ντέρμπι ως το φινάλε. Το σκορ στο 30΄ ήταν 63-61, η Ζάλγκιρις με 4-0 προηγήθηκε 63-65 στο 31΄, αλλά το 4ο φάουλ του Βέστερμαν της κόστισε. Ο Γουίλιαμς ξαναπήρε μπροστά, ο Λούτσιτς βοήθησε και με 10 σερί η διαφορά πήγε στο 73-65 για τη Μπάγερν. Η Ζάλγκιρις επέστρεψε (76-74) και στο τέλος το παιχνίδι κρίθηκε στο σουτ. Ο Λούτσιτς έβαλε μεγάλο τρίποντο για το 81-76, ο Βέστερμαν επίσης στο 83-81 στα 32΄΄, με τον Τζέντοβιτς να πετυχαίνει το 85-81 σε ένας εναντίον ενός στα 17΄΄ και ουσιαστικά να τελειώνει το ματς ως το τελικό 88-84.

Ο Γουίλιαμς είχε 27 πόντους για τη Μπάγερν, ενώ για την Ζάλγκιρις καλύτεροι ήταν οι Ντέιβις με 21 και Βέστερμαν με 19 πόντους.