Στο σπίτι της «δαγκώνει» (video)

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ μετά τη Μπαρτσελόνα, «υπέταξε» (90-86) και τη Ρεάλ Μαδρίτης στο Ισραήλ για την 5η αγωνιστική του Top-16 της Ευρωλίγκας.

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ μετά τη Μπαρτσελόνα, «υπέταξε» (90-86) και τη Ρεάλ Μαδρίτης στο Ισραήλ για την 5η αγωνιστική του Top-16 της Ευρωλίγκας.  Η «ομάδα του λαού» με φοβερή αντεπίθεση στο δεύτερο ημίχρονο και πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό, υποχρέωσε τους Μαδριλένους στην πρώτη τους ήττα στο Top-16, στην πρώτη τους συνάντηση μετά τον περυσινό τελικό της Ευρωλίγκας.

Κορυφαίοι για την ομάδα του Γκάι Γκούντες οι Σχορτσανίτης και Χέινς με 17 πόντους ο καθένας, ενώ 16 πρόσθεσε ο Λάντσμπεργκ. 11 πόντους και 9 ασίστ από τον Πάργκο. Από τους ηττημένους ο Ρέγιες πέτυχε 20 πόντους και μάζεψε 11 ριμπάουντ.

Οι Ισπανοί μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι και με μπροστάρηδες στην επίθεση τους Ρέγιες (έφτασε τα 1287 ριμπάουντ στην Ευρωλίγκα και έπιασε στην κορυφή της σχετικής λίστας τον Μιρσάντ Τουρκσάν) και Μπουρούση έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο με προβάδισμα οκτώ πόντων (23-31). Στη δεύτερη περίοδο η Μακάμπι βελτίωσε την εικόνα της στην άμυνα, βρήκε λύσεις στην επίθεση με τον Σοφοκλή Σχορτσανίτη, όμως παρότι πήρε το προβάδισμα (36-35), δεν κατάφερε να το διατηρήσει. Η «βασίλισσα» απάντησε με ένα σερί 10-0, μετατρέποντας το σκορ σε 36-45 και πήγε στα αποδυτήρια με αέρα οκτώ πόντων (46-54).

Η αντεπίθεση της Μακάμπι πάντως δεν σταμάτησε στο πρώτο ημίχρονο. Με «όπλο» την καλή της άμυνα και τους Χέινς και Σχορτσανίτη να φορτώνουν το αντίπαλο καλάθι η «ομάδα του λαού» ισοφάρισε σε 54-54 και διατήρησε τη διαφορά στην ελάχιστη τιμή της (68-69) με το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Με το ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου οι γηπεδούχοι με τρίποντο του Χέινς πήραν κεφάλι στο σκορ (71-69) και ξέφυγαν ακόμη και με +8 (81-73) πέντε λεπτά πριν το φινάλε του ματς. Η Ρεάλ με τέσσερις σερί πόντους του Αγιόν μείωσε σε 81-77, όμως η Μακάμπι πάτησε και πάλι το… γκάζι στην επίθεση και με καλάθι του Σμιθ ξέφυγε ξανά με +5 (88-83) και πήρε το ροζ φύλλο αγώνα με το τελικό 90-86.

Τα δεκάλεπτα: 23-31, 46-54, 68-69, 90-86.

Μακάμπι Τελ Αβίβ: Πάργκο 11(1), Χέινς 17(5), Σμιθ 14, Ραντλ 6, Λάινχαρτ, Τάιους 4, Οχαγιόν, Λάντσμπεργκ 16(2), Σχορτσανίτης 17(8ρ.), Αλεξάντερ 5.

Ρεάλ Μαδρίτης: Ρίβερς 4, Ρούντι 5(1), Νοτσιόνι 4, Ματσιούλις 4, Ρέγες 20 (11ρ.), Σέρχιο 5 (1), Αγιόν 13, Κάρολ 7(1), Γιουλ 11(3), Μπουρούσης 9, Σλότερ 4 .