Αλμπα-Μακάμπι 71-106: «Έψαχνε» αντίπαλο και δεν έδειξε «οίκτο» (highlights)

Η Μακάμπι μετά το πρώτο πεντάλεπτο μετέτρεψε την Άλμπα σε "σάκο του μπόξ".

Η Μακάμπι έκανε τα εύκολα…ευκολότερα και συνέτριψε την ουραγό της βαθμολογίας. Άλμπα με 106-71, φτάνοντας τις 14 νίκες στην 27η αγωνιστική της Euroleague, ενώ παρά την ουσιαστική…απουσία αντιπάλου, έδειξε βελτιωμένη στην αποφυγή των λαθών και στα ποσοστά ευστοχίας της στα δίποντα, μετά την διακοπή της διοργάνωσης για 3 εβδομάδες. Η Άλμπα ήταν απογοητευτική και γνώρισε την πιο βαριά ήττα της στην φετινή σεζόν, δείχνοντας ότι έχει παρατήσει την υπεράσπιση της αξιοπρέπειας της. Η Μακάμπι θα διεκδικήσει το καλύτερο δυνατό πλασάρισμα στην βαθμολογία και στις 7 εναπομείνασες αγωνιστικές, ενώ για την Άλμπα, φαίνεται ότι αν δεν αντιδράσει για το γόητρο της, θα αποτελέσει “μαρτύριο” η ολοκλήρωση και της φετινής πορείας της στην διοργάνωση, ενώ δεν αποκλείεται να είναι και η τελευταία…

Παραγωγή 57 πόντων στο ημίχρονο και…συνοπτικές διαδικασίες

Η Άλμπα… πρόλαβε να προηγηθεί με 7-4 και η Μακάμπι πέτυχε σερί 0-11, ανέκτησε το προβάδισμα και εκ τότε μέχρι το τέλος του τέλους του πρώτου ημιχρόνου, άφησε τους Βςρολινέζους να “κυνηγούν” στο σκορ από απόσταση…παρασάγγας. Η διαφορά έφτασε στους 23 πόντους, με τον Κόλσον να έχει 12 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο και η Μακάμπι να μοιράζει 12 ασίστ.

Το μοτίβο του αγώνα δεν άλλαξε στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Μπόλντουιν πέτυχε 11 πόντους στο 3ο δεκάλπεπτο, η Μακάμπι τελείωσε το ματς με 29 ασίστ και μόλις 9 λάθη, ενώ οι παίκτες της Άλμπα σούταραν 37 φορές εκτός της γραμής του τριπόντου, κάνοντας υπερκατανάλωση για τα μόλις 10 εύστοχα…

Δεκάλεπτα: 15-27, 38-57, 56-87, 71-106