Άλμπα – Ερυθρός Αστέρας 89-80: Ήττα στο Βερολίνο και τα playoffs δυσκολεύουν (highlights)

Ο Ερυθρός Αστέρας πάλεψε για μία μεγάλη ανατροπή από το -22, όμως η Άλμπα Βερολίνου άντεξε στην πίεση και «λύγισε» τους Σέρβους με 89-80, που βλέπουν τα playoffs να απομακρύνονται.

Οι Γερμανοί, που μπορεί να μην έχουν αντίπαλο πέρα από τη Βιλερμπάν, πέτυχαν την 5η νίκη τους στην Ευρωλίγκα και υποχρέωσαν την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου στη 14η φετινή απώλεια, αποτέλεσμα που τους απομακρύνει ακόμη περισσότερο από την πρώτη 10άδα.

Για να φτάσει σε αυτό το αποτέλεσμα η Άλμπα, χρειάστηκε ένα καταπληκτικό δεύτερο δεκάλεπτο. Οι Γερμανοί, μετά από μία ισορροπημένη πρώτη περίοδο (18-16), ανέβασαν την απόδοση τους σε άμυνα και επίθεση, εκμεταλλεύτηκαν τα «νεκρά» διαστήματα του Αστέρα και με πρωταγωνιστές τους Ματ Τόμας και Γκαμπριέλε Πρότσιντα πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 15 πόντων (51-36).

Η κυριαρχία της Άλμπα συνεχίστηκε και στο δεύτερο ημίχρονο, αφού οι Σέρβοι δεν έβγαλαν ποτέ αντίδραση. Μάλιστα, η διαφορά άγγιξε ακόμη και το +22 (70-48), με τους Γερμανούς να έχουν τον απόλυτο έλεγχο. Ήταν η στιγμή που η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου έδειξε τα πρώτα σημάδια αντίδρασης. Με μπροστάρη τον Ντος Σάντος και έχοντας βελτιώσει την εικόνα του στην άμυνα, ο Αστέρας «ροκάνισε» τη διαφορά (83-78), όμως μέχρι εκεί ήταν. Η Άλμπα άντεξε στην πίεση και πανηγύρισε τη νίκη με το τελικό 89-80.

Τα δεκάλεπτα: 18-16, 51-36, 72-54, 89-80.