Στο «νήμα» η Έφες, αποχαιρετά την οκτάδα η Ζαλγκίρις (video)

Με ένα εντυπωσιακό 11-0 σερί στο τελευταίο πεντάλεπτο, η Έφες πέρασε με 76-68 από το Κάουνας κόντρα στη Ζαλγκίρις, ισχυροποίησε τη θέση της στην πρώτη οκτάδα της Ευρωλίγκας, απομακρύνοντας ταυτόχρονα οριστικά τους Λιθουανούς.

Η ομάδα του Γιασικεβίτσιους, πέρασε μπροστά 68-65 με κάτι λιγότερο από πέντε λεπτά να απομένουν, αλλά τα λάθη και η αστοχία κράτησαν στο μηδέν τους γηπεδούχους μέχρι και τη λήξη του ματς. Ταυτόχρονα, οι παίκτες του Περάσοβιτς, βρήκαν λύσε από Χάνικατ και Μπράουν και έφτασαν έτσι στη 15η νίκη τους, με την οποία πιάνουν στην 7η θέση τον Ερυθρό Αστέρα και κρατούν ταυτόχρονα τη Νταρουσάφακα (παίζει με ΤΣΣΚΑ στη Μόσχα), δύο νίκες πίσω. Με 12-15, η Ζαλγκίρις αποχαιρέτησε ουσιαστικά τις ελπίδες της για πλέι οφ.

Οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 11 στη δεύτερη περίοδο (36-25), η Έφες όμως επέστρεψε και προσπέρασε με 7 λίγο πριν το 30’ (53-60). Οι μόλις 9 πόντοι που επέτρεψαν οι Τούρκοι στη Ζαλγκίρις να σκοράρει στο τέταρτο δεκάλεπτο, έκαναν τη διαφορά, δίνοντας το ροζ φύλλο στην ομάδα από την Κωνσταντινούπολη.

Φοβερό ματς από τον Γκρέιντζερ που είχε 25 πόντους και 8 ασίστ, δέκα πόντους και 9 ριμπάουντ πρόσθεσε ο Ντάνστον. Λεκαβίτσιους (11π, 6ασ.) και Ουλάνοβας (10π) ήταν οι μόνοι με διψήφιο αριθμό πόντων από πλευράς ηττημένων.

Τα δεκάλεπτα: 22-17, 44-41, 59-60, 68-76