Παρτίζαν-Ρεάλ 104-90: «Σφραγίζει» την πρόκριση στα πλει οφ (hls)

ΈΞΙ παίκτες της Παρτίζαν είχαν διψήφιο αριθμό πόντων, στο τρίτο δεκάλεπτο οι δυο ομάδες πέτυχαν 63 πόντους (29-34).

Η Παρτίζαν επικράτησε της Ρεάλ (104-90), στο Βελιγράδι για την 32η αγωνιστική της Ευρωλίγκα και φτάνοντας τις 18 νίκες, “σφραγίζει” την πρόκριση της στα πλει οφ, με μειονέκτημα έδρας και ενώ οι Μαδριλένοι απώλεσαν τις πιθανότητες διεκδίκσησης της πρώτης θέσης στην βαθμολογία, μετά την νίκη του Ολυμπιακού επί του Παναθηναϊκού στο ΣΕΦ και μένουν στην δεύτερη θέση, έχοντας μια λιγότερη νίκη από τους Πειραιώτες.

Σε αντίθεση με το εντός έδρας παιχνίδι της κόντρα στην Μπαρτσελόνα, η Παρτίζαν ήταν κυρίαρχη στο δεύτερο ημίχρονο και όπως είχε ηττηθεί στον πρώτο γύρο, στην Μαδρίτη (105-97), νίκησε την ομάδα του Τσούς Ματέο, από τις επιθετικές επιδόσεις της.

Έξι παίκτες του Ζέλίκο Ομπράντοβιτς είχαν διψήφιο αριθμό πόντων και έκριναν την νίκη της ομάδας τους από το 35′, όταν η διαφορά του σκορ έφτασε τους 20 πόντους 94-74). Στο τρίτο δεκάλεπτο, το επιμέρους σκορ ήταν 29-34 και συνολικά σημειώθηκαν 63 πόντους, αλλά το ρεκόρ πόντων σε μια περίοδο στην ιστορία της Ευρωλίγκα, είχε σημειωθεί στο παιχνίδι του πρώτου γύρου και στο α’ δεκάλεπτο (32-40) με 72 πόντους!

Στην επόμενη αγωνιστική η Παρτίζαν θα παίξει στο Πριγκηπάτο του Μονακό (7/4) και την Μεγάλη Παρασκευή (14/4) με τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ.

Δεκάλεπτα: 21-23, 49-38, 78-72, 104-90