Ζάλγκιρις – Ολυμπιακός 72-74: Happy end με τον Super Sasha! (hls)

Σε ένα παιχνίδι… θρίλερ που κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα, ο Ολυμπιακός επικράτησε με 74-72 της Ζάλγκιρις στο Κάουνας και διατήρησε τη θέση του στην κορυφή της Euroleague.

Ηγέτης των Πειραιωτών ο Βεζένκοφ με 25 πόντους και σκόρερ του “χρυσού” καλαθιού στο φινάλε του αγώνα, σημαντικός ο ΜακΚίσικ των 18 πόντων, επτά ασίστ μοίρασε ο Φαλ!

Η εξέλιξη του αγώνα

Οι “ερυθρόλευκοι” μπήκαν καλά στο παρκέ και απέκτησαν διαφορά πέντε πόντων (7-2), ωστόσο η Ζάλγκιρις ισορρόπησε το παιχνίδι, κάλυψε τη διαφορά και πήρε “κεφάλι” στο σκορ (13-10).

Σε μια περίοδο με χαμηλό σκορ, ο Βεζένκοφ ηγήθηκε της προσπάθειας του Ολυμπιακού με 9 πόντους και 3 ριμπάουντ, ενώ με buzzer beater τρίποντο του Ντίμσα, η Ζάλγκιρις έκλεισε την πρώτη περίοδο με προβάδισμα δύο πόντων (17-15).

Με τρίποντο του Ντίμσα, η Ζάλγκιρις πήρε προβάδισμα πέντε πόντων (22-17), ο Λούντζης “απάντησε” έξω από τα 6,75 μ. ωστόσο οι “ερυθρόλευκοι” δεν μπόρεσαν να βρουν λύση στο πρόβλημα που δημιουργήθηκε με τα ριμπάουντ στη δεύτερη περίοδο, καθώς οι Λιθουανοί κυριάρχησαν στον “αέρα” και οι Πειραιώτες βρέθηκαν πίσω στο σκορ με έξι πόντους (29-23).

Το τρίποντο του Λαρεντζάκη μείωσε τη διαφορά στον πόντο (29-28) και ένα καλάθι του Πίτερς έφερε τον Ολυμπιακού εκ νέου μπροστά στο σκορ (30-29).

Παρά την υπεροχή των Λιθουανών στο ριμπάουντ, ο Ολυμπιακός με “όπλο” την καλή άμυνα και τις σωστές επιθετικά λύσεις, πήρε προβάδισμα τριών πόντων (37-34) και με καλάθι και φάουλ του κορυφαίου ΜακΚίσικ (13 πόντοι στο πρώτο μέρος), οι “ερυθρόλευκοι” έκαναν το 40-34 και πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με διαφορά έξι πόντων.

Με ένα μικρό σερί 6-0, η Ζάλγκιρις ισοφάρισε σε 40-40 στην τρίτη περίοδο, ωστόσο με πέντε σερί πόντους του Βεζένκοφ, ο Ολυμπιακός απέκτησε εκ νέου μια μικρή, αλλά σημαντική διαφορά (45-40).

Ο “καυτός” Βεζένκοφ συνέχισε το επιθετικό του show, ο Ολυμπιακός βελτιώθηκε στα ριμπάουντ και για πρώτη φορά στο παιχνίδι απέκτησε διψήφια διαφορά πόντων (54-44).

Ο Ολυμπιακός ήταν κυρίαρχος στο παρκέ στην τρίτη περίοδο, έβγαλε ενέργεια στην άμυνα του και έφτασε τη διαφορά στο +14 με τρίποντο του Παπανικολάου και ολοκλήρωσε την τρίτη περίοδο στο +12 (61-49) με τον Βεζένκοφ να φτάνει τους 21 πόντους!

Οι Λιθουανοί άσκησαν πίεση στον Ολυμπιακό στο τέταρτο δεκάλεπτο και έκαναν την ύστατη προσπάθεια για να “μπουν” στο παιχνίδι. Με δύο τρίποντα του Σμιτς, η Ζάλγκιρις μείωσε η διαφορά στο -6 (65-59) και με τρίποντο του Ντίμσα στο καλάθι (67-65).

Οι “ερυθρόλευκοι” έβγαλαν νευρικοτητα στο παιχνίδι τους, η Ζάλγκιρις εκμεταλλεύτηκε τον ενθουσιασμό του κόσμου και έβαλε δύσκολα στην ομάδα του Μπαρτζώκα.

Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 69-69 με τον Ντίμσα, οι Πειραιώτες έκαναν εύκολα λάθη και ο Σμιτς με τρίποντο έδωσε προβάδισμα δύο πόντων στους Λιθουανούς (72-70).

Δύο βολές του ΜακΚίσικ έφεραν το 72-72, ενώ η καλή άμυνα του Λαρεντζάκη έδωσε κατοχή μπάλας στον Ολυμπιακό στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Ο Βεζένκοφ με σπουδαίο καλάθι στο τέλος της επίθεσης του Ολυμπιακού έκανε το 74-72, ο Ουλάνοβας έχασε την τελευταία επίθεση και οι “ερυθρόλευκοι” πήραν τη νίκη στο Κάουνας.