Μπάγερν-Βιλερμπάν 76-72: Επαγγελματική νίκη (hls)

Ενδέκατη νίκη για της Μπάγερν και 18η ήττα της Βιλερμπάν.

Με πέντε συνεχόμενους πόμτους του Κόρει Γούολντεν που διαμόρφωσε το 70-64, η Μπάγερν πέτυχε την 11η νίκη της στην 26η αγωνιστική της Ευρωλίγκα, κόντρα στην Βιλερμπάν που έπαιξε χωρίς τους Ντε Κολό και Καχούντι.

Μπάγερν και Βιλερμπάν διατήρησαν ισσοροπίες στο πρώτο δεκάλεπτο και ο Αντρέας Όμπστ ήταν αυτός που σημείωσε 9 πόντους και διατήρησε το εύθραστο προβάδισμα των Βαυαρών, ενώ το δεύτερο στοιχείο που έκανε ειδοποιό διαφορά, ήταν τα ριμπάουντ των γηπεδούχων στο α’ ημίχρονο, έχοντας ισάριθμα επιθετικά και αμυντικά (13-13), έναντι 11 της πρωταθλήτριας Γαλλίας. Η Μπάγερν προηγήθηκε 31-21, αλλα΄οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με σερί 2-11 και μείωσαν σε 33-32, ενώ ισοφάρισαν (33-33) με μια εύστοχη βολή του Φαλ. Κι αν η Μπάγερν κέρδισε 19 πόντους από τους παίκτες που ήρθαν από τον πάγκο στον αγώνα, ο Ντι Μπόστ με 4/7 τρίποντα, διατήρησε την ASVEL σε επαφή με το σκορ.

Ίδιο σκηνικό και στο δεύτερο ημίχρονο που είχε πολλά φάουλ εκατέρωθεν και η Βιλερμπάν παρά τα καλύτερα ποσοστά ευστοχίας σε δίποντα και τρίποντα, δεν κατάφερε να νικήσει, λόγω των λιγότερων ριμπάουντ που πήρε και των κατοχών της μπάλας που είχε.

Δεκάλεπτα: 21-19, 38-36, 53-50, 76-72