Φενέρμπαχτσε-Μπάγερν 79-71: O Μότλει απεσώβησε το «έμφραγμα» στην τέταρτη περίοδο

Ο Αμερικάνος παίκτης της Φενέρ σημείωσε 22 πόντους και κέρδισε 17 ριμπάουντ- Ο Νικ Καλάθης συμπλήρωσε 300 συμμετοχές στην Ευρωλίγκα.

Ο τρομερός Τζόναθαν Μότλεϊ οδήγησε τη Φενέρμπαχτσε στη δεύτερη συνεχόμενη νίκη της στην “διαβολοβδομάδα” και για την 19η αγωνιστική της Ευρωλίγκα και η τουρκική ομάδα επικράτησε της Μπάγερν (79-71), παρά το “έμφραγμα” που της προκάλεσαν οι Βαυαροί. Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη ήταν κυρίαρχη για τρία δεκάλεπτα, προηγήθηκε μέχρι και 23 πόντους, αλλά και με διαφορά 20 πόντων στην πρώτη επίθεση της 4ης περιόδου, αλλά είδε την Μπάγερν να επιστρέφει στην διεκδίκηση της νίκης, χωρίς ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι να κάνουν την ολική ανατροπή.

Οι παίκτες του Ιτούδη δεν σκόαραραν στα πρώτα έξι λεπτά της 4ης περιόδου και Μπάγερν μείωσε μέχρι τους 4 πόντους (75-71). Οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν στα ριμπάουντ (44-25).

Ο Μότλεϊ  ήταν ο κορυφαίος για την τουρκική ομάδα, καθώς σημείωσε 22 πόντους, ενώ μάζεψε και 17 ριμπάουντ, όντας ένας “πύργος” στο παιχνίδι της Φενέρ που ανέβηκε στο 12-7. Η Μπάγερν έχει ακριβώς το αντίθετο ρεκόρ νικών-ηττών 7-12.

Δεκάλεπτα: 19-18, 46-39, 67-49, 79-71