Ρεάλ Μαδρίτης-Ολυμπιακός 87-89: Σάσα και Σλούκας τους χόρεψαν! (hls)

Ο Ολυμπιακός πήρε τεράστια νίκη στη Μαδρίτη απέναντι στη Ρεάλ, με κορυφαίους τους Βεζένκοφ και Σλούκα, και αρωγούς τους Μακ Κίσικ, Γουόκαπ και Λαρεντζάκη

Τεράστια νίκη για τον Ολυμπιακό το βράδυ της Τετάρτης (19/10) στη Μαδρίτη απέναντι στη Ρεάλ, με σκορ 87-89, για την τρίτη αγωνιστική της Euroleague! Μπροστάρηδες για τους “ερυθρόλευκους” οι Σάσα Βεζένκοφ και Κώστας Σλούκας, με αρωγούς τους Σακίλ Μακ Κίσικ, Τόμας Γουόκαπ και Γιαννούλη Λαρεντζάκη, οδήγησαν την ομάδα τους στην τρίτη σερί νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια στο ξεκίνημα της διοργάνωσης.

Για να φτάσει σε αυτή την τεράστια νίκη, ο Ολυμπιακός χρειάστηκε να ανατρέψει εις βάρος του διαφορά 6 πόντων στα τελευταία τέσσερα λεπτά (81-75 στα 4:12” πριν το φινάλε), βγάζοντας σπουδαίες άμυνες και έχοντας σωστές αποφάσεις στην επίθεση, κάνοντας επί μέρους 14-6! Επικοί ήταν οι Λαρεντζάκης και Σλούκας σε αυτό το διάστημα για τους “ερυθρόλευκους”!

Θυμηθείτε εδώ το match center του αγώνα

Έμεινε όρθιος στο πρώτο μισό

Η Ρεάλ μπήκε στο παιχνίδι με ένα γρήγορο 5-0, που της έδωσε αέρα. Ο Ολυμπιακός, όμως, εξ αρχής έδειξε ότι δεν είχε διάθεση να αφήσει τους γηπεδούχους να ξεφύγουν στο σκορ και να πρέπει να τρέχει για να τους φτάσει. Με Ουόκαπ, Βεζένκοφ και Φαλ σε αυτό το διάστημα να βρίσκουν στόχο, κρατήθηκε κοντά στη Ρεάλ (8-6 στα 6:41”, 10-8 στα 5:23” και 12-11 στα 4:50”), ώσπου ισοφάρισε (15-15 στα 3:09”) και πέρασε μπροστά στα 2:18” με δύο (16-18), αλλά και με τέσσερις (16-20), στο 1:50”. Η Ρεάλ απάντησε με Μούσα και Γιαμπουσελέ και στα 0:39΄΄ βρέθηκε πάλι πάνω με 21-20, που ήταν και σκορ πρώτου δεκαλέπτου.

Στη δεύτερη περίοδο, μπήκε στην εξίσωση ο Σλούκας, ο οποίος συνέδραμε τον Βεζένκοφ να κρατήσουν τον Ολυμπιακό μέσα στο σκορ και πολύ κοντά στη Ρεάλ, που έφτασε στο +8 με τον Χεζόνια στα 3:09 (37-29). Εκεί οι “ερυθρόλευκοι” ξεκίνησαν αντεπίθεση και με Σλούκα και Βεζένκοφ ροκάνισαν σταδιακά τη διαφορά, την έφεραν στο -1 στα 0:17” πριν το τέλος και έτσι έκλεισε το ημίχρονο: 38-37. Ο Ολυμπιακός έμεινε όρθιος σε αυτό το διάστημα, επιτελώντας το σκοπό του και ακολουθώντας το πλάνο του.

Χτύπησε στο τέλος

Στην τρίτη περίοδο, ο Μακ Κίσικ με ηρωικές προσπάθειες πήγε να κλέψει την παράσταση και ως ένα βαθμό τα κατάφερε! Γεγονός είναι ότι μπήκε κι αυτός στο κάδρο, δίνοντας σημαντικές λύσεις στην ομάδα του. Στα 8:33′ με τρεις δικούς του πόντους (1 βολή και ένα δίποντο) ο Ολυμπιακός πήγε στο +1 (41-42). Η Ρεάλ στα 7:33′ με τον Ντεκ πήγε στο 46-42, στα 6:19 ο Βεζένκοφ μείωσε 46-45 και στα 5:48′ 49-47, με τον Γουόκαπ να ισοφαρίζει 49-49 στα 5:28′. Στα 4:27′ πάλι ο Μακ Κίσικ ισοφάρισε (52-52), αλλά ο Μούσα πήρε το όπλο του και έκανε με πέντε πόντους δικούς του το 57-52 στα 3:32”. Οι Καάναν και Βεζένκοφ έφεραν στο σκορ στα ίσα στα 2:47” (57-57) και ο Μακ Κίσικ έκανε το 57-59 στα 2:05”, μπροστά τον Ταβάρες. Τελικώς, με καλάθια των Βεζένκοφ και Σλούκα (αυτού στην εκπνοή), οι “ερυθρόλευκοι” κρατήθηκαν πάνω στο σκορ, με +1 στη λήξη της τρίτης περιόδου: 62-63.

Η τέταρτη περίοδος είχε στοιχεία θρίλερ! Η Ρεάλ ξεκίνησε με Κορνελί και Γιουλ να βρίσκουν στόχο και να φέρνουν την ομάδα τους στο +5 (68-63 στα 9:00′). Στο σημείο αυτό ο Μπολομπόι πήρε στις πλάτες του τον Ολυμπιακό και τον κράτησε στο σκορ, κάνοντας το 68-67 με διαδοχικούς πόντους δικούς του στα 8:03”. Μούσα και Κορνελί ανέβασαν τη διαφορά στο +6 (73-67 στα 7:04′), για να απαντήσει ο Λαρεντζάκης στα 6:43” (73-70). Ο ίδιος έκανε και το 76-72 στα 6:10”. Με ένα επί μέρους 5-3, η Ρεάλ πήγε στο +6 στα 4:12” (81-75) και κάπου εκεί το πράγμα έδειξε ότι ξεφεύγει για τους “ερυθρόλευκους”.

Δειτε ΕΔΩ τα highlights

Στα τελευταία τέσσερα λεπτά έγινε η μεγάλη ανατροπή! Πρώτος ο Μπολομπόι μείωσε με τέσσερις δικούς του πόντους σε 81-79 στα 3:11”. Ο Ταβάρες στο 2:55′ έκανε το 83-79 και αμέσως μετά, στα 2:38′ ο Σλούκας χρεώθηκε με βήματα. Στο 1:53′ μίλησε πάλι η… γλυκιά τρέλα του Λαρεντζάκη, που με τρίποντο έκανε το 83-82. Στο 1:24′ ο Σλούκας το γύρισε, κάνοντας το 83-84, στο 1:16′ ο Ταβάρες υπέπεσε σε επιθετικό φάουλ στον Μπολομπόι, ο οποίος σε επόμενη φάση, στα 0:58” με μία βολή εύστοχη έγραψε το 83-85. Στα 0:47” ο Γιουλ ισοφάρισε με δύο βολές (85-85), στα 0:32” ο Σλούκας με δύο βολές έφερε τον Ολυμπιακό στο +2 (85-87), ισοφάρισε ξανά ο Γιουλ στα 0:19” (87-87), για να κλείσει το σκορ στα 0:03” ο Σλούκας με καλάθι μπροστά στον Ταβάρες! Ο τελευταίος αστόχησε στην τελευταία φάση και ο Ολυμπιακός πανηγύρισε τη νίκη.

Να σημειωθεί ότι ο Σάσα Βεζένκοβ τελείωσε με 23 πόντους (8/9 διπ., 2/7 τριπ., 1/2 β.) και 12 ριμπάουντ. Ο Κώστας Σλούκας ολοκλήρωσε τον αγώνα με 14 πόντους, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ και 3 λάθη. Ο Ολυμπιακός είχε 28.6% στα τρίποντα, ενώ η Ρεάλ 43.8%. Οι “ερυθρόλευκοι” είχαν 63% στα δίποντα, έναντι 46.9% των αντιπάλων τους.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-20, 38-37, 62-63, 87-89