Bαλένθια – Βιλερμπάν 76-77: Πρώτη νίκη σε θρίλερ για τους Γάλλους! (hls)

Η Βιλερμπάν πήρε την πρώτη νίκη της στην Εuroleague με δραματικό τρόπο, καθώς πέρασε από τη Βαλένθια με μία εύστοχη βολή του Μάθιους, δύο δευτερόλεπτα πριν το τέλος!

Η Βιλερμπάν ξεκίνησε δυνατά την πρώτη περίοδο, αλλά η Βαλένθια μετά το πρώτο πεντάλεπτο πήρε τα ηνία και με ένα σερί 10-0 προηγήθηκε ακόμα και μέχρι +13 πετυχαίνοντας 27 πόντους.

Τα στιγμιότυπα του αγώνα

Oι γηπεδούχοι κρατούσαν άνετα το διψήφιο προβάδισμα μέχρι τα μέσα της δεύτερης περιόδου, όμως οι Γάλλοι με αντεπίθεση διαρκείας και ένα δικό τους 14-0 πέρασαν μπροστά 36-39 για να κλείσουν το ημίχρονο με 42-38!

H Βιλερμπάν συνέχισε με το πόδι στο γκάζι και στην τρίτη περίοδο, παίρνοντας κεφάλι ακόμα και με 10 πόντους (42-52), όμως στη συνέχεια «κόλλησε» επιθετικά και επέτρεψε στους γηπεδούχους να περάσουν μπροστά με 59-58, για να κλείσει τελικά το δεκάλεπτο με βραχεία κεφαλή υπέρ των φιλοξενούμενων (59-62).

Στην τέταρτη περίοδο ήταν η ώρα για ντέρμπι με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι – χέρι μέχρι το τέλος και το ματς να κρίνεται κυριολεκτικά στο τελευταίο δευτερόλεπτο.

Συγκεκριμένα, με το παιχνίδι στο 76-76, ο Μάθιους κέρδισε φάουλ και ευστόχησε σε μία από τις δύο βολές, για να χαρίσει τη νίκη στη Βιλερμπάν, αφήνοντας χωρίς ροζ φύλλο τους Ισπανούς.

Tα δεκάλεπτα: 27-14,3 38-42, 59-62, 76-77.