Φενέρ – Μπάγερν 81-76: Για την τιμή των όπλων! (hls)

Η Μπάγερν καιγόταν για τη νίκη για να ξεκολλήσει από την όγδοη θέση, η Φενέρ δεν έπαιζε για τίποτε και τελικά οι Τούρκοι κέρδισαν με 81-76 σε ένα συναρπαστικό κατά τα άλλα παιχνίδι που κρίθηκε στις προσωπικότητες.

Η ομάδα του Τρινκέρι έκανε ένα τραγικό πρώτο ημίχρονο! Από την άλλη οι γηπεδούχοι, τα έκαναν όλα σε υψηλό επίπεδο. Έπαιξαν σπουδαία άμυνα, έτρεξαν καταπληκτικά στην επίθεση και ολοκλήρωσαν το εικοσάλεπτο προηγούμενοι με 14 (45-31).

ΤΑ ΣΤΙΓΜΙΟΤΥΠΑ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ

Από το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου όμως, το παιχνίδι γύρισε τούμπα! Η Μπάγερν μπήκε και καθήλωσε την Φενέρ. Με τον Σίσκο, τον Ρούμπιτ και από το… πουθενά τον Τζέντοβιτς οι Γερμανοί έτρεξαν επιμέρους σκορ 31-9 στο τρίτο δεκάλεπτο και προηγήθηκαν ακόμα και με δέκα πόντους (52-62). Η Φενέρ ωστόσο αν και αδιάφορη δεν παρέδωσε τα όπλα και συνέχισε να παλεύει. Άλλαξε την άμυνά της, έβγαλε και πάλι ενέργεια όπως στο πρώτο ημίχρονο και με τους Χένρι και Βέσελι να χτυπούν στο φινάλε πήρε τη νίκη εν τέλει σε ένα πολύ όμορφο παιχνίδι.