Με σούπερ Πάνγκος η Ζαλγκίρις (video)

Τη 12η νίκη της στην Ευρωλίγκα έφτασε η Ζαλγκίρις Κάουνας, που με "μαέστρο" τον εκπληκτικό Κέβιν Πάνγκος, επιβλήθηκε 86-82 της Βαλένθια στη Λιθουανία.

Τη 12η νίκη της στην Ευρωλίγκα έφτασε η Ζαλγκίρις Κάουνας, που με “μαέστρο” τον εκπληκτικό Κέβιν Πάνγκος, επιβλήθηκε 86-82 της Βαλένθια στη Λιθουανία.

Ο Καναδός γκαρντ, είχε 15 ασίστ, 11 πόντους και 0 λάθη (!) σε κάτι περισσότερο από 28 λεπτά, οδηγώντας την ομάδα του στη νίκη. Η ομάδα του Γιασικεβίτσιους προηγήθηκε με 16 στο ημίχρονο (47-31) ωστόσο στο δεύτερο μέρος η Βαλένθια επέστρεψε και διεκδίκησε στα ίσια το ματς. Ο Γουίλ Τόμας αστόχησε σε ελεύθερο τρίποντο στα 10” με το σκορ στο 83-82, ενώ παρά τη 1/2 βολές που ακολούθησαν από τον Πάνγκος, το επιθετικό ριμπάουντ του Γουάιτ “κλείδωσε” τη νίκη για τη Ζαλγκίρις.

Στο 12-7 οι Λιθουανοί, στο 6-13 η ομάδα του Βιντορέτα, από την οποία ξεχώρισαν οι Πλάις (20π), Τόμας (19π), Γκριν (17π) και Βαν Ρόσομ (10ασ, 9π).