Ζάλγκιρις-Άλμπα 71-79: Ο «κατήφορος» συνεχίζεται (hls)

Η Ζάλγκιρις ηττήθηκε με 71-79 από την Άλμπα Βερολίνου στην «Ζαλγκίριο Αρίνα» για την 8η αγωνιστική της Euroleague.

Αυτή ήταν η 8η συνεχόμενη ήττα των Λιθουανών για τους οποίους ο «κατήφορος» μοιάζει και είναι ασταμάτητος.

Η Άλμπα έπαιξε εξαιρετική άμυνα, στο δεύτερο ημίχρονο πήρε τα ριμπάουντ και στις δύο άκρες του γηπέδου, εν ωο Λουκ Σίκμα έκανε ένα ακόμη γεμάτο και πλουραλιστικό ματς.

Η Άλμπα μπήκε δυνατά κι έκανε δικό της το πρώτο δεκάλεπτο με 10-22.

Στο δεύτερο με Στρέλνιεκς και Λεκαβίτσιους η Ζάλγκιρις έκανε την αντεπίθεση της ανανεώνοντας πολλές επιθέσεις με ριμπάουντ του Νίμπο. Κατάφερε έτσι να μειώσει σε 37-41 στο ημίχρονο.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Άλμπα έκανε ότι στο πρώτο, με Ντα Σίλβα και Έρικσον ζεστούς κι έκλεισε το δεκάλεπτο στο 52-62.
Με Κάβανο, Στρέλνιεκς και Λεκαβίτσιους προσπάθησε να επιστρέψει η Ζάλγκιρις, αλλά πάντα η Άλμπα είχε τις απαντήσεις με Λάμερς εξαιρετικό και στις δύο άκρες του γηπέδου.

Έτσι άνετα ως το τέλος η Άλμπα έφτασε στο τελικό 71-79.