Είχε προειδοποιήσει η Ζιέλονα… (video)

Η Ζιέλονα Γκόρα είχε στείλει μήνυμα με την εμφάνισή της στο ΣΕΦ κόντρα στον Ολυμπιακό και όπως αποδείχθηκε στη Βαυαρία μετά το 78-71 επί της Μπάγερν Μονάχου, δεν αστειεύεται.

Ο Ντραγκίτσεβιτς έκανε μεγάλο παιχνίδι, πετυχαίνοντας 19 πόντους και μαζεύοντας 9 ριμπάουντ.

Το ματς ήταν ισορροπημένο, με τους πρωταθλητές Πολωνίας να κάνουν το ξέσπασμά τους στην τρίτη περίοδο, όπου απέκτησαν τη διαφορά που διαφύλαξαν μέχρι το φινάλε.

Η ομάδα του Πέσιτς, κρατούσε το προβάδισμα μέχρι και το ημίχρονο, το οποίο ολοκληρώθηκε στο 35-31. Παρόλα αυτά υπήρχαν εναλλαγές στο προβάδισμα με τους Πολωνούς να δείχνουν αποφασισμένοι.

Τα κομβικό σημείο του αγώνα ήταν στα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου. Το 8-0 της Ζιέλονα στο 45-45, χάρισε στους φιλοξενούμενους ένα προβάδισμα, που όπως έδειξε η συνέχεια του ματς, δεν είχαν καμία διάθεση να σπαταλήσουν.

Το 52-63 του 30′ φανέρωνε τις ορέξεις των παικτών του Ουβάλιν, που έμειναν μπροστά μέχρι το τέλος (71-78), παρά τις προσπάθειες των Τζέντοβιτς και Ντελάνι.

Η Ζιέλονα Γκόρα έφτασε τις δύο νίκες στον τρίτο όμιλο, ενώ στο 3-3 βρίσκεται η Μπάγερν.

Τα δεκάλεπτα: 16-15, 35-31, 52-63, 71-78

Μπάγερν Μονάχου (Πέσιτς): Τρούτμαν 10, Σάφαρτζικ 2, Τόμπσον 4, Στάιγκερ 6, Μπένζινγκ 3, Τζέντοβιτς 17, Ντελάνι 13, Σάβοβιτς 5, Τέιλορ 2, Μπράιαντ 9

Ζιέλονα Γκόρα (Ουβάλιν): Τσελ 3, Γουόκερ 2, Χρίτσανιουκ 4, Εγιενγκά 14, Ντραγκίτσεβιτς 19, Μπρέικινς 5, Σρόκα 4, Ζαμοΐσκι 14, Κόζαρεκ 13