Πολύτιμη νίκη για τη «Γαλατά» (video)

Την τρίτη της νίκη στον 3ο όμιλο της Ευρωλίγκα πανηγύρισε η Γαλατασαράι, επικρατώντας με 84-74 της Μπάγερν.

Την τρίτη της νίκη στον 3ο όμιλο της Ευρωλίγκα πανηγύρισε η Γαλατασαράι, επικρατώντας με 84-74 της Μπάγερν. Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν που πήρε από την αρχή του αγώνα το προβάδισμα και το κράτησε μέχρι τέλους σχετικά εύκολα, έκανε έτσι σημαντικό βήμα για την πρόκρισή της στην επόμενη φάση του θεσμού.

Ο Μπονσού με 19 πόντους και ο Αρσλάν με 14 ήταν οι κορυφαίοι για τους Τούρκους που προηγήθηκαν με 29-15 στην πρώτη περίοδο και έκλεισαν το ημίχρονο στο +17 (47-30). Οι φιλοξενούμενοι απ’ τους οποίους ξεχώρισε ο Τρούτμαν με 15 πόντους, κατέβασαν σταδιακά τη διαφορά και έφτασαν μέχρι και το -4 (74-70), αλλά η Γαλατασαράι σοβαρεύτηκε στο τέλος και δεν μπήκε σε περιπέτειες.

Τα δεκάλεπτα: 29-15, 47-30, 61-49, 84-74

Γαλατασαράι: Ερτσεγκ 3, Κοκσάλ 2, Ακιόλ 11, Μενσά-Μπονσού 19, Μάτσβαν 3, Αρόγιο 18, Γκιουλέρ 4, Αρσλάν 14, Ντόμερκαντ 10

Μπάγερν: Τρούτμαν 15, Σάφαρτζικ 9, Τόμπσον 6, Στάιγκερ 8, Μπένζινγκ 2, Τζέντοβιτς 7, Ντιλέινι 6, Ιντμπίχι 4, Σάβοβιτς 9, Τείλορ 4, Μπράιαντ 4