Άνετα και με διαφορά η Μπάμπεργκ (video)

Η Μπάμπεργκ επικράτησε άνετα με 84-70 της Στρασμπούργκ στην πρεμιέρα της Ευρωλίγκας και πανηγύρισε την πρώτη της νίκη στη διοργάνωση μετά από 14 διαδοχικές ήττες. Πρώτοι σκόρερ για την ομάδα του Κρις Φλέμινγκ οι Σμιθ (19 π.) και Γκαβέλ (16 π.).

Η Μπάμπεργκ επικράτησε άνετα με 84-70 της Στρασμπούργκ στην πρεμιέρα της Ευρωλίγκας και πανηγύρισε την πρώτη της νίκη στη διοργάνωση μετά από 14 διαδοχικές ήττες. Συγκεκριμένα οι πρωταθλητές Γερμανίας είχαν να πανηγυρίσουν νίκη στην Ευρωλίγκα από το 92-90 επί της Παρτίζαν στη 10η αγωνιστική της περσινής regular season.

Πρώτοι σκόρερ για την ομάδα του Κρις Φλέμινγκ οι Σμιθ (19 π.) και Γκαβέλ (16 π.), , ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Αζάνσα με 19 πόντους.

Η Στρασμπούρ ξεκίνησε εντυπωσιακά το παιχνίδι, αιφνιδιάζοντας τους παίκτες του Κρις Φλέμινγκ και κατάφεραν να προηγηθούν στο τέλος της πρώτης περιόδου, με 16-21. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι πρωταθλητές Γερμανίας σοβαρεύτηκαν, βελτιώθηκαν αμυντικά και με ένα επιμέρους σκορ 27-8 (!) έκλεισαν το ημίχρονο με  προβάδισμα 14 πόντων (43-29).

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Γερμανοί συνέχισαν στο ίδιο τέμπο και με μπροστάρη τον Τζαμάρ Σμιθ εκτόξευσαν τη διαφορά σε υψηλά επίπεδα (66-45). Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι χαλάρωσαν και έδωσαν την ευκαιρία στους Γάλλους  να «ροκανίσουν» τη διαφορά στο τελικό 84-70.

Τα δεκάλεπτα: 16-21, 43-29, 66-48, 84-70.

Μπάμπεργκ (Κρις Φλέμινγκ): Γκόλντσμπερι 6 (1), Σάντερς 5 (1), Ράιτ 4, Σμιντ, Νιούμαν 2, Φορντ 11 (1), Μάρκοτα 2, Τζέικομπσεν 9 (3), Γκαβέλ 16 (3), Σμιθ 19 (3), Ζίρμπες 10.

Στρασμπούργκ (Βενσάν Κολέ): Τουπάνε 2, Ντιότ 12 (2), Λελούπ 5 (1), Λακόμπε 2, Κάμπελ 2, Γκριρ 4, Ντουπόρτ 13,  Αμπρομάιτις 5 , Αγίνκα 19, Μέρφι 6.