Πήρε εκδίκηση στην Κροατία ο Αρης

Ο Αρης επικράτησε της Τσεντεβίτα Ζάγκρεμπ με 85-76 και έμεινε μόνος πρώτος στην κορυφή του 4ου ομίλου.

«Γλυκιά εκδίκηση» από την ήττα στην Κροατία πήρε ο Αρης από την Τσεντεβίτα Ζάγκρεμπ, με τους Θεσσαλονικείς να απολαμβάνουν πλέον τη μοναξιά της κορυφής του 4ου ομίλου (3 νίκες – 1 ήττα). Το σύνολο του Σαρόν Ντρούκερ επικράτησε 85-76 της κροατικής ομάδας, για την 4η ημέρα της κανονικής περιόδου, την υποχρέωσε στη δεύτερη ήττα της στον 4ο όμιλο, ενώ πήρε και τη διαφορά (ο Αρης είχε ηττηθεί με -5 πόντους) σε περίπτωση ισοβαθμίας.

Σλούκας και Τάκερ μπήκαν… ορεξάτοι στον αγωνιστικό χώρο και ο Αρης φρόντισε γρήγορα να ξεφύγει με 14-6 (5′). Ωστόσο, η έλλειψη συγκέντρωσης στην άμυνα και κυρίως η αδυναμία στη φύλαξη του Ρούντεζ (σημείωσε 9 πόντους στην πρώτη περίοδο), συνέβαλε ώστε οι Κροάτες να μειώσουν με τη λήξη του δεκαλέπτου στο -2 (22-20).

Η αντεπίθεση των φιλοξενούμενων συνεχίστηκε και στο 14′ πέρασαν μπροστά στο σκορ με 26-24. Σε εκείνο το σημείο ο Αρης με σεμιναριακή άμυνα και επίθεση έτρεξε αρχικά ένα σερί 8-0, ενώ συνολικά πέτυχε ένα επιμέρους σκορ 14-4, που του έδωσε την ευκαιρία να πάρει το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +10 (40-30).

Χατζηβρέττας, Σλούκας και ο εντυπωσιακός απόψε Ταπούτος (19π.) είχαν «ζεστό» χέρι από τα 6.75 κάθε φορά που οι Κροάτες προσπαθούσαν να μαζέψουν τη διαφορά και ο Αρης μπήκε στην τελευταία περίοδο στο +9 (64-55). Η αδιαφορία στην άμυνα των γηπεδούχων και η άμυνα ζώνης των Κροατών συνέβαλαν ώστε η Τσεντεβίτα να μειώσει στον πόντο τη διαφορά 1,5 λεπτό πριν τη λήξη (75-74).

Ο Χαραλαμπίδης από τη γραμμή των ελευθέρων βολών κράτησε «ζωντανό» τον Αρη (78-74), ενώ ο Ταπούτος εκτελώντας άψογα και τα αμυντικά του καθήκοντα, εκτός από τα επιθετικά, «καθάρισε» την υπόθεση νίκη, όταν φιλοδώρησε με εντυπωσιακή τάπα τον Ρούντεζ, σε προσπάθεια του τελευταίου για τρίποντο.

Ο Αρης κράτησε τη διαφορά, ενώ Χαραλαμπίδης και Τάκερ διαμόρφωσαν το 80-74 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη. Από τη γραμμή των ελευθέρων βολών οι Θεσσαλονικείς έμειναν σε τροχιά νίκης, την οποία και πανηγύρισαν με το σφύριγμα της λήξης με 85-76.

Τα δεκάλεπτα: 22-20, 40-30, 64-55, 85-76.

ΑΡΗΣ: Μπράουν 3 (1), Ντάνστον 3, Ταπούτος 19 (2), Τσαϊρέλης, Χατζηβρέττας 8 (2), Χαραλαμπίδης 16, Σκορδίλης 4, Μπορόβνιακ 10, Χρυσικόπουλος 4, Σλούκας 11 (3), Τάκερ 15.
ΤΣΕΝΤΕΒΙΤΑ: Κρστιτς 8 (1), Τρόχα 11 (1), Ρούντεζ 23 (1), Πέτροβιτς 5 (1), Κάστροπιλ 2, Πριντς 5 (1), Πλέιστεντ 22.