Αγριεμένη ΑΕΚ

Σε περίπατο μετέτρεψε η ΑΕΚ την αναμέτρηση με τη Νίζνι, καθώς συνέτριψε με 87-70 τη ρωσική ομάδα στο ΟΑΚΑ και πέτυχε την πρώτη φετινή της νίκη στο Eurocup. Νταμπλ – νταμπλ ο Μαυροκεφαλίδης.

Η «Ένωση» λίγες ημέρες μετά την εύκολη νίκη επί των Τρικάλων για τη Basket League, ξεπέρασε με εντυπωσιακό τρόπο το εμπόδιο της Νίζνι και έδειξε πως μέρα με τη μέρα βελτιώνεται.

Η ομάδα του Ντράγκαν Σάκοτα με εξαίρεση το πρώτο δεκάλεπτο, ήταν καταιγιστική και δεν άφησε το παραμικρό περιθώριο αντίδρασης στους Ρώσους. Κυριάρχησε για 30 λεπτά σε άμυνα και επίθεση και έφτασε με σχετική άνεση στην πρώτη της νίκη στη φετινή διοργάνωση.

Κορυφαίος για την ΑΕΚ ήταν ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης με 19 πόντους και 13 ριμπάουντ, ενώ πολύ καλό ματς έκαναν επίσης ο Μίλαν Μιλόσεβιτς με 17 πόντους και ο Κρις Oουόρεν με 14 και 3 ασίστ. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Κβοστόφ με 11 πόντους και 5 ασίστ.

Επόμενη ευρωπαϊκή αποστολή για την ΑΕΚ είναι απέναντι στη Χάποελ Ιερουσαλήμ στο ΟΑΚΑ, ενώ η Νίζνι που βρίσκεται στη δεύτερη θέση του ομίλου θα υποδεχτεί τη Νεπτούνας.

Τα δεκάλεπτα: 24-26, 47-46, 66-60, 87-70.

ΑΕΚ (Σάκοτα): Ανοσίκε 6, Παπαντωνίου 3 (1), Χέρστον 12, Μιλόσεβιτς 17 (2), Μαυροκεφαλίδης 19 (1), Κάρτερ 5, Σαρικόπουλος 4, Κατσίβελης 5, Καλαμπόκης 2, Ουόρεν 14 (2).

Νίζνι (Μπαγκάτσκις): Ραντ 7 (2), Γκριγκόριεφ 13 (2), Μπαμπούριν 10 (1), Βικτόροφ, Ίβλεφ 2, Μαχαλμπασιτς 10, Κβοστόφ 11 (2), Μπέρζινς 1, Στρέμπκοφ 13 (4), Ποπόφ, Κιρντιάσκιν 3.