Τρέντο-Μπούντουσνοστ 79-76: «Δώρο» για τον Προμηθέα, αν νικήσει τα «λιοντάρια» στο Λονδίνο (hls)

Ο Προμηθέας που είναι ισόβαθμος με την Μπούντουσνοστ θα έχει την ευκαιρία να βρεθεί στην 4η θέση του δευτέρου ομίλου αν νικήσει τους Λάιονς του Κουφού (15/3, 21.30).

Μπορεί η Τρέντο να έχει αποκλειστεί πριν από 4 αγωνιστικές στην πρώτη φάση των ομίλων του Eurocup, αλλά απέναντι στην Μπούντοσνοστ που είχε βαθμολογικό κίνητρο για την διεδκδίκηση του πλεονεκτήματος έδρας, τουλάχιστον στην φάση των “16” της διοργάνωσης, έπαιξε με περίσσια αυτοπεποίθηση και αντέχοντας την αντεπίθεση των φιλοξενουμένων στο δεύτερο ημίχρονο, έφτασε στην τρίτη, μόλις νίκη της ύστερα από 16 αγώνες.

H Τρέντο κυριάρχησε στο πρώτο ημίχρονο, έτρεξε το γήπεδο με υψηλότερη ταχύτητα από την Μπούντουσνοστ, ευστόχησε σε 8 αιφνιδιασμούς και δίκαια προηγήθκε με διαφορά 21 πόντων, έχοντας τους Φλακαντόρι και Σπανιόλο με επιθετικό πρωταγωνιστικό ρόλο. Η πρωταθλήτρια Μαυρουβουνίου δεν είχε άλλη επιλογή από την αντίδραση στο δεύτερο ημίχρονο. Πέτυχε επιμέρους σκορ 25-18 και μείωσε μέχρι τους 9 πόντους, ενώ συνέχισε και ολοκλήρωσε την αντεπίθεση της στο 4ο δεκάλεπτο. Με σερί 0-7 μείωσε έως το 62-59, ισοφάρισε (62-62) και προηγήθηκε μόνο μια φορά μ’ έναν πόντο (68-69). Η Τρέντο δεν ήθελε να “πετάξει” τον ιδρώτα της απόδοσης της στο προηγούμενο χρονικό διάστημα των 38 λεπτών. Δυο βολές του Λόκετ στα 42”, ύστερα από αμφισβητούμενο φάουλ του Άτις και ένα καλάθι του ΄Ατκινς στα 5” πριν από την λήξη, μετά από air-ball τρίποντο του Φλακαντόρι διαμόρφωσαν το τελικό σκορ και ενώ είχε μεσολαβήσει 1/2 βολές του Μπέλ-Χάινς (77-76).

Δεκάλεπτα: 24-13, 49-28, 62-53, 79-76