Ουλμ-Προμηθέας 65-71: Διπλό «ανάσα» (hls)

Ο Προμηθέας πέρασε από την «Ρέσιοφαρμ Αρίνα» επικρατώντας της Ουλμ με 71-65 για την 5η αγωνιστική του Eurocup.

Με αυτή τη νίκη οι Πατρινοί πήγαν στο 2-3 το ρεκόρ τους και ατενίζουν πλέον με μεγαλύτερη αισιοδοξία το μέλλον τους και την πρόκριση στην επόμενη φάση.
Ο Προμηθέας έκανε ένα εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο, βελτιώνοντας όλα τα στραβά του πρώτου ημιχρόνου.
Τότε που με κακές επιλογές, χαμένα ριμπάουντ, τραγικό τρίποντο (2/10) κυνηγούσε στο σκορ. Κι ευτυχώς που από τη μια μεριά ο Ρογκαβόπουλος και από την άλλη τα πολλά λάθη της γερμανικής ομάδας του επέτρεψαν να είναι κοντά στο σκορ (32-31).
Στην επανάληψη όμως, μπήκε πιο δυνατά, έλεγξε τα ριμπάουντ και τον ρυθμό. Στην επίθεση Ρέι και Μάϊλς πήραν «φωτιά» και το 3ο δεκάλεπτο έκλεισε στο 46-54.
Στο 4ο δεκάλεπτο οι Πατρινοί με τρίποντο του Ρέϊ ξέφυγαν με 53-66.
Στην συνέχεια όμως Κλίπαιτζ και Κρίστον οδήγησαν την Ουλμ στο 64-69.
Δύο βολές του Αγραβάνη όμως σφράγισαν τη νίκη για τον Προμηθέα.
Για τους Πατρινούς πολλή δουλειά ο Ρογκαβόπουλος στο πρώτο ημίχρονο (9π., 6ρ., 2 ασίστ, 2κλ.), ενώ εξαιρετικοί οι, Μάϊλς 11π., Ρέϊ 14π., Γκραντ 10π. 4ρ..
Για την Ουλμ ο Κλίπαιτζ είχε 22 πόντους (5/9τρ., 7/7β.), Κρίστον 20π. (9/16δ.), Ζούγκιτς 11π.