Ένα βήμα μακριά από την πρόκριση ο Προμηθέας (video)

"Αγκαλιά" με την πρόκριση στις 16 καλύτερες ομάδες του FIBA Champions League βρίσκεται ο Προμηθέας, που πήρε τη νίκη με 77-64 επί της Στρασμπούρ στην Πάτρα, καλύπτοντας και τη διαφορά της ήττα στη Γαλλία.

“Αγκαλιά” με την πρόκριση στις 16 καλύτερες ομάδες του FIBA Champions League βρίσκεται ο Προμηθέας, που πήρε τη νίκη με 77-64 επί της Στρασμπούρ στην Πάτρα, καλύπτοντας και τη διαφορά της ήττα στη Γαλλία.

Μετά από ένα ισορροπημένο (39-41) αλλά κακό αμυντικά πρώτο ημίχρονο για την ομάδα της Πάτρας, οι παίκτες του Γιατρά κράτησαν στους 23 μόλις πόντους τους Γάλλους στο δεύτερο 20λεπτο, και έφτασαν με άνεση στην 8η νίκη τους.

Οι Πατρινοί έφτασαν έτσι στο 8-4, είναι μόνοι δεύτεροι και με νίκη την επόμενη αγωνιστική κόντρα στη Νεπτούνας στην Πάτρα, προκρίνεται στους 16.

Ο Νίκος Γκίκας ήταν ο πρώτος σκόρερ με 16 πόντους, προσθέτοντας ακόμα 6 ριμπάουντ και 2 ασίστ, ο Χολ είχε 13 πόντους, ενώ Μέιερ και Μπράουν (6ρ, 4ασ) πρόσθεσαν από 11 πόντους έκαστος.

Για τη Στρασμπούρ που βρίσκεται στο 6-6, πρώτος σκόρερ ήταν ο Φαλ με 12 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Δεκάλεπτα: 22-24, 39-41, 55-51, 77-64.

Προμηθέας (Γιατράς): Μπράουν 11 (4/6 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ελις 6, Γκίκας 16 (5/6 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Λίποβι 2 (0/6 σουτ), Μέιερ 11 (3/6 τρίποντα), Χολ 13 (2), Κασελάκης 4, Κατσίβελης 5, Παρκς 2, Σαλούστρος 5 (1), Τσαϊρέλης 2.

Στρασμπούρ (Κολέ): Κόλινς 10, Φαλ 12 (7 ριμπάουντ, 3 τάπες), Γκριν 6 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Λανγκ 8 (2), Ενζελί 2, Τραορέ 10 (5/8 δίποντα δίποντα), Πιετρούς, Μπεϊχούρστ, Εντι 11 (2), Σερόν 5.