Πέρασε από την Πολωνία η Νίμπουρκ (video)

Με καταπληκτικό πρώτο ημίχρονο η Νίμπουργκ κατάφερε να περάσει από την Πολωνία και την έδρα της Ζιελόνα Γκόρα, με νίκη 82-88 που τη φέρνει στην τρίτη θέση της βαθμολογίας του τέταρτου ομίλου.

Πάρε τη Nova μαζί σου με την υπηρεσία Nova GO. Aπόλαυσε το αγαπημένο σου θέαμα σε laptop, tablet και smartphone όπου κι αν βρίσκεσαι, μέσα κι έξω από το σπίτι και εντελώς δωρεάν!

Οι Τσέχοι είχαν σε εξαιρετική μέρα τον Μπέντα, ο οποίος σημείωσε 22 πόντους με 10/12 εντός παιδιάς και μαζί με τον Χρούμπαν που έβαλε 16 «σκότωσαν» την άμυνα των Πολωνών.
Το πρώτο ημίχρονο ήταν τσεχική υπόθεση, 17-28 στο 9ο  λεπτό, 30-47 στο 14ο , με το ημίχρονο να τελειώνει 45-55.

Η αφύπνιση του Κόζαρεκ στο 3ο δεκάλπετο έφερε τη μείωση του σκορ 61-62 στο 26, αλλά οι Τσέχοι είχαν συνεχώς απαντήσεις. Δε βρέθηκαν ποτέ πίσω στο σκορ κι ακόμα κι όταν η Ζιελόνα Γκόρα πλησίαζε (82-86 43 δευτερόλεπτα πριν το τέλος), είχαν το καθαρό μυαλό να διαχειριστούν την κατάσταση.

Κόζαρεκ, Ντραγκίτσεβιτς και Φλόρενς ήταν διψήφιοι αλλά δεν κατάφεραν να οδηγήσουν την ομάδα τους στην 3η νίκη της στη διοργάνωση. Οι Πολωνοί πάντως είναι ισόβαθμοι με Οστάνδη και Άρη στους 10