«Έπιασε» 12αρι η Μονακό (video)

Η Μονακό συνέχισε την ξέφρενη πορεία της στον Α’ Όμιλο του Champions League της FIBA, καθώς επικράτησε της Όλντενμπουργκ στην Γερμανία με 84-78.

Έτσι οι Μονεγάσκοι έφτασαν τις 12 νίκες και ισάριθμους αγώνες και πλέον έχοντας εξασφαλίσει την πρόκριση σκέφτονται ήδη την επόμενη φάση του θεσμού.

Η Μονακό ήταν καλύτερη στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα. Προηγήθηκε με 24-16 στο πρώτο δεκάλεπτο, ενώ έκλεισε το ημίχρονο στο +9 (35-44).

Η Όλντενμπουργκ στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου έκανε τη δική της αντεπίθεση με Πόλντινγκ και Μακόνελ ηγέτες στην επίθεση και προηγήθηκε με 58-55 αλλά έως εκεί.

Η Μονακό έσφιξε την άμυνα της και μετά το 66-66 άρχισε να αυξάνει συνεχώς τη διαφορά φτάνοντας στη νίκη.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ο Λακόμπ με 20 πόντους, ενώ 17 πρόσθεσε ο Κρις Έβανς. Ο ντι Τζέι Κούπερ είχε 7 πόντους και 7 ασίστ, ενώ ο Ρόμπινσον 5 πόντους, 6 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Για την όλντενμπουργκ συγκινητικός ο 36χρονος Ρίκι Πόλντινγκ με 23 πόντους και 5 ριμπάουντ, ενώ βοήθησε πολύ ο Μακόνελ με 16 πόντους και 7 ασίστ.