Kατοστάρα ο Παναθηναϊκός

Αήττητος παρέμεινε στην Α1 ο Παναθηναϊκός, επικρατώντας, 100-72, της Καβάλας, στο ΟΑΚΑ για την 5η αγωνιστική, με πέντε παίκτες των «πρασίνων» να πετυχαίνουν διψήφιο νούμερο πόντων.

Αήττητος παρέμεινε στην Α1 ο Παναθηναϊκός, επικρατώντας, 100-72, της Καβάλας, στο ΟΑΚΑ για την 5η αγωνιστική, με πέντε παίκτες των «πρασίνων» να πετυχαίνουν διψήφιο νούμερο πόντων. Το σύνολο του Πρίφτη πρόβαλλε αντίσταση στο πρώτο ημίχρονο, αλλά τα τρία τρίποντα του Ντρου Νίκολας στην 3η περίοδο έδωσαν το έναυσμα για κατοστάρα.

Πρώτος σκόρερ του Παναθηναϊκού ο Ιαν Βουγιούκας με 16 πόντους, 15 πρόσθεσε ο Περπέρογλου, 14 ο Ρομέιν Σάτο, 13 ο Καλάθης και 11 ο Καϊμακόγλου. Δεν αγωνίστηκε για τους γηπεδούχους ο Αλεξ Μάριτς. Στον αντίποδα, η Καβάλα είχε πρώτο σκόρερ τον Παλάσιο με 16 πόντους και παρά την καλή εικόνα της συμβιβάστηκε με τη δεύτερη ήττα της.

Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 13-4, με τους Καλάθη και Βουγιούκα να παίρνουν χρόνο συμμετοχής από την πρώτη περίοδο. Η Καβάλα αντέδρασε με κορυφαίο τον Γεωργάκη μειώνοντας σε 23-17 και 26-18 στο 10ο λεπτό. Ο Βουγιούκας διαμόρφωσε το 28-18, αλλά οι παίκτες του Πρίφτη εκμεταλλεύτηκαν την αμυντική ολιγωρία του Παναθηναϊκού για να μειώσουν στο καλάθι 32-30, στο 14ο λεπτό, με σκόρερ τον Αγγελόπουλο.

Αμέσως μετά ο ΜακΙντος ισοφάρισε, ενώ ο Σίμονς έδωσε και προβάδισμα στους φιλοξενούμενους, 33-34, στο 15ο λεπτό. Ακολούθησε τρίποντο του Σάτο και ο Παναθηναϊκός πήγε στο +7 στα αποδυτήρια, 47-40. Μετά την ανάπαυλα, ο Τσαρτσαρής και ο Τέπιτς διαμόρφωσαν το 51-40, ενώ τα τρία τρίποντα από τον Νίκολας και το 62-48 δεν άφηναν πλέον περιθώρεια για αντίδραση από την Καβάλα.

Τα δεκάλεπτα: 26-18, 47-40, 67-53, 100-72
Διαιτητές: Αφεντουλίδης, Μπήτης, Αναστόπουλος

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς): Τέπιτς 2, Περπέρογλου 15 (1), Μπατίστ 4, Φώτσης 2, Σάτο 14 (2), Νίκολας 9 (3), Τσαρτσαρής 9, Διαμαντίδης 5 (1), Βουγιούκας 16, Καλάθης 13 (1), Καϊμακόγλου 11
ΚΑΒΑΛΑ (Δημήτρης Πρίφτης): ΜακΙντος 15 (1), Παλάσιο 16, Κοστόφ 4, Χαφ, Στεφανίδης 11 (1), Γκέλιος, Σίμονς 3, Γεωργάκης 8, Γιόροβιτς 2, Καραποστόλου 5 (1), Αγγελόπουλος 8 (2)