Πέρασε από την Κηφισιά και “ανέβηκε” βαθμολογικά (video)

Ακόμα ένα παιχνίδι στην Κηφισιά κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα, αυτή τη φορά ήταν ο Απόλλων Πατρών, ο οποίος κατέκτησε το ροζ φύλλο αγώνα (79-82).

Ακόμα ένα παιχνίδι στην Κηφισιά κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα, αυτή τη φορά ήταν ο Απόλλων Πατρών, ο οποίος κατέκτησε το ροζ φύλλο αγώνα (79-82). Οι γηπεδούχοι είχαν δύο ευκαιρίες για να στείλουν το ματς στην παράταση, όμως Λόουρι και Γκίκας αστόχησαν σε σουτ τριών πόντων λίγα δεύτερα πριν ακουστεί η κόρνα της λήξης.

Κορυφαίους για τους νικητές ο Ντίλαρντ με 28 πόντους στο ντεμπούτο του, ενώ ο Μέιερ πρόσθεσε 18 πόντους με τέσσερα τρίποντα. Για την Κηφισιά ο Λόουρι στην πρώτη του εμφάνιση είχε 21 πόντους με τρία τρίποντα και ο Χογκ 17 πόντους με 9 ριμπάουντ. Στα τελευταία πέντε λεπτά του αγώνα ο Παπαθεοδώρυ δεν βρισκόταν στον πάγκο των γηπεδούχων, αφού είχε αποβληθεί μετά την τεχνική ποινή που δέχθηκε.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι σε όλη τη διάρκεια του, καθώς καμιά από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ. Η μεγαλύτερη διαφορά που… σχηματίστηκε ήταν έξι πόντοι. Στο υπόλοιπο αγώνα οι δύο… μονομάχοι πήγαιναν πόντο πόντο.

Οι φιλοξενούμενοι δύο λεπτά πριν το τέλος ήταν μπροστά με 76-70 και έδειχναν να έχουν το πάνω χέρι για τη νίκη, ωστόσο η Κηφισιά δεν παρέδωσε τα όπλα και με σερί 6-0 σε ένα λεπτό ισοφάρισε σε 76-76. Ντίλαρντ και Βεργώνης έδωσαν αέρα τεσσάρων πόντων στον Απόλλωνα (76-80), με τον Λόουρι να μειώνει στον πόντο με εύστοχο τρίποντο 35” πριν το τέλος. Ο Ντίλαρντ ήταν ψύχραιμος και εύστοχος στις βολές χαρίζοντας έτσι τη νίκη στην ομάδα του (79-82), αφού Λόουρι και Γκίκας αστόχησαν πίσω από τη γραμμή του τριπόντου στην τελευταία επίθεση…

Τα δεκάλεπτα: 14-15, 42-40, 58-61, 79-82

ΚΗΦΙΣΙΑ (Παπαθεοδώρου): Γκίκας 12 (1), Κασελάκης 10, Χρυσικόπουλος, Χογκ 17, Γλυνιαδάκης 7, Λόουρι 21 (3), Στίγκερς Ντ. 3 (1), Πόποβιτς, Σταμάτης, Σμιθ 9.
ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΩΝ (Μέξας): Ντίλαρντ 28 (2), Αθανασούλας, Πάλμλαντ 6 (2), Μέιερ 18 (4), Γουντς 6, Σάντλερ 7 (1), Αργυρόπουλος, Βεργίνης 15 (1), Πελεκούδας 2, Κουζέλογλου.