Νίκη σωτηρίας για το Περιστέρι

Πολύ σημαντική νίκη πήρε το Περιστέρι επικρατώντας 91-89 στην παράταση του Κολοσσού ύστερα από ένα συναρπαστικό σε εξέλιξη ματς.

Πολύ σημαντική νίκη πήρε το Περιστέρι επικρατώντας 91-89 στην παράταση του Κολοσσού ύστερα από ένα συναρπαστικό σε εξέλιξη ματς. Η νίκη για την ομάδα των δυτικών προαστίων ήρθε με τρίποντο του Θόρν στην εκπνοή της παράτασης και ενώ στην κανονική διάρκεια ο Κομποδιέτας είχε ισοφαρίσει σε 78-78 στα 30” πριν το φινάλε.

Η ομάδα του «σμαραγδένιου νησιού», που προηγήθηκε στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης, περνούσε με διαφορά έξι πόντων δυόμισι λεπτά πριν τη λήξη, αλλά οι γηπεδούχοι με πολύ πείσμα ισοφάρισαν σε 78-78 κι έστειλαν τον αγώνα στην παράταση. Εκεί το παιχνίδι πήγε πόντο-πόντο.

Ο Καλαμπόκης ευστόχησε σε δύο βολές κάνοντας το 89-88 για τον Κολοσσό στα 15΄΄ πριν τη λήξη, αλλά ο Ντουάιτ Θορν θυμήθηκε το ματς με τον Απόλλωνα Πάτρας και με ένα «τεράστιο» τρίποντο, δευτερόλεπτα πριν τη λήξη, διαμόρφωσε το τελικό σκορ, καθώς ο Καλαμπόκης αστόχησε σε λέι-απ στην εκπνοή.

Τα δεκάλεπτα: 16-20, 34-44, 62-62, 78-78 κ.α., 91-89παρ.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
(Κουστένης): Παπαντωνίου 15 (2), Κομποδιέτας 12 (1), Θορν 16 (1), Κανονίδης 11 (1), Μάντζαρης 3, Ουίλιαμς 12, Χάινς 4, Πέτρουλας 17 (1), Μελισσαράτος 1.
ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Γκέκος): Γεωργαλλής 5 (1), Κουμπούρας 5, Χάτεν 20 (1), Καλαϊτζής, Βουγιούκας, Καλαμπόκης 18 (2), Ντέντι 20, Κουκουλάς 6, Λάνγκφορντ 6 (1), Τσαλδάρης 9 (1).