Τα χάλασε στο τέλος ο Πάσαλιτς…

Ο ΚΑΟΔ κέρδισε τον Άρη με 84-81, σε ένα παιχνίδι που κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα. Κορυφαίος για τους νικητές ο Νόουλς με 17 πόντους, ενώ από τον Άρη κορυφαίος αλλά και παράλληλα μοιραίος ο Πάσαλιτς με 21, που αφού έβαλε μπροστά τον Άρη στο τέλος δέχτηκε τεχνική ποινή.

Ο ΚΑΟΔ κέρδισε τον Άρη με 84-81, σε ένα παιχνίδι που κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα. Κορυφαίος για τους νικητές ο Νόουλς με 17 πόντους, ενώ από τον Άρη κορυφαίος αλλά και παράλληλα μοιραίος ο Πάσαλιτς με 21, που αφού έβαλε μπροστά τον Άρη στο τέλος δέχτηκε τεχνική ποινή.

Στο πρώτο δεκάλεπτο, οι παίκτες του Γιώργου Καλαφατάκη επέβαλλε τον ρυθμό της και έκλεισε την περίοδο έχοντας προβάδισμα εννέα πόντων (24-13).

Στα λεπτά που απέμεναν για ολοκληρωθεί το ημίχρονο, ο Άρης αντέδρασε και μείωσε την διαφορά σε απόσταση αναπνοής (45-43).

Με ένα σερί 9-0 ξεκίνησε την τρίτη περίοδο ο ΚΑΟΔ και πήγε μπροστά με 57-46. Οι παίκτες όμως του Βαγγέλη Αγγέλου μείωσαν την διαφορά και η περίοδος έκλεισε με σκορ 66-59.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Αρης προσπάθησε να κάνει την αντεπίθεσή του και μείωσε σε 72-69 στο 35ο λεπτό.
Στα τελευταία λεπτά το παιχνίδι πήγαινε πόντο πόντο. Ο Πάσαλιτς έκανε το 80-81 δύο δευτερόλεπτα πριν από το τέλος, αλλά στην αμέσως επόμενη φάση ο παίκτης του Αρη χρεώθηκε με τεχνική ποινή, καθώς είχε λογομαχία με τον Μίτσελ του ΚΑΟΔ. Ο Θοδωρής Ζάρας ήταν ψύχραιμος στις δύο βολές και στη συνέχεια ευστόχησε και σε σουτ και διαμόρφωσε το τελικό 84-81.

Δεκάλεπτα: 24-13, 45-43, 66-59, 84-81

ΚΑΟΔ(Καλαφατάκης): Νόουλς 17 (2), Σλαφτσάκης, Καλαϊτζίδης 2, Ακεψιμαϊδης , Μπορόβνιακ 16, Μίτσελ 9, Μπάβτσιτς 4, Κακαρούδης 15(1), Ντέιλ 14, Ζάρας 4, Ιωάννου, Πάλμερ 3(1)

Αρης (Αγγέλου): Πάσαλιτς 21 (3), Χαντ 2, Πελεκάνος 7(1), Βεζένκοφ 5(1), Ασημακόπουλος 15(1), Καραποστόλου 12 (2), Χαρίσης 12, Μποχωρίδης , Σαρικόπουλος, Βεργίνης 5(1), Τσακαλέρης 2