Θετική η αύρα του Κορωνιού

Η Καβάλα πήρε σπουδαία νίκη επί του Περιστερίου με 84-79 για την 9η αγωνιστική της Α1 και απέδειξε πως η έλευση του Αγγελου Κορωνιού έχει λειτουργήσει θετικά. Κορυφαίοι για τους νικητές οι Στιβ Πάνος με 17 και Γιάννης Γκαγκαλούδης με 19 πόντους.

Η Καβάλα πήρε σπουδαία νίκη επί του Περιστερίου με 84-79 για την 9η αγωνιστική της Α1 και απέδειξε πως η έλευση του Αγγελου Κορωνιού έχει λειτουργήσει θετικά. Κορυφαίοι για τους νικητές οι Στιβ Πάνος με 17 και Γιάννης Γκαγκαλούδης με 19 πόντους.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι στο σκορ με το Περιστέρι να διατηρεί μικρό προβάδισμα. Έτσι η πρώτη περίοδος έληξε με 20-20.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το παιχνίδι συνεχίστηκε στο ίδιο μοτίβο. Το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς χέρια με την Καβάλα όμως να είναι αυτή που στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, προηγήθηκε με 39-34.

Στην επανάληψη η Καβάλα ανέβασε ρυθμό και κατάφερε να πάρει μια διαφορά 9 πόντων (52-43) που συντήρησε μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου (60-51).

Στην τελευταία περίοδο η Καβάλα συνέχισε να διατηρεί το προβάδισμα, αλλά το Περιστέρι δεν το έβαλε κάτω και κατάφερε με ένα σερί 6 πόντων να μειώσει σε 82-79, 45″ πριν από την λήξη αλλά η Καβάλα δεν πανικοβλήθηκε και πήρε τελικά τη νίκη με 84-79.

Δεκάλεπτα: 20-20, 39-34, 60-51, 84-79

Καβάλα (Κορωνιός): Πάνος 17, Καλαμπάκας 12(2), Στυλιανού 6(1), Στεφανίδης 10, Γκράντι 7, Βελισσαρίου, Μίτροβιτς 5(1), Γκαγκαλούδης 19, κστέβσκι 3, Κόλεμαν 5.

Περιστέρι (Κουστένης): Παπαντωνίου 14(2), Κομποδιέτας 9(1), Θορν 7(1), Κανονίδης 22(2), Μάντζαρης 2, Ουίλιαμς, Χάινς 5, Πέτρουλας 7(1), Μελισσαράτος 9, Ψαρόπουλος 4, Λάκκας.