Το «σκότωσε» ο Χαραλαμπίδης

Άλλη μια ήττα ήρθε για το Μαρούσι και μάλιστα δια χειρός του Κώστα Χαραλαμπίδη. Ο έμπειρος φόργουορντ ήταν εκείνος που «σκότωσε» την πρώην ομάδα του, το Μαρούσι και έδωσε τη νίκη στον ΚΑΟΔ, γράφοντας το 74-75 υπέρ των Δραμινών 6΄΄ πριν τη λήξη της αναμέτρησης, την ώρα που ο Γκαγκαλούδης έγινε ο μοιραίος παίκτης της ομάδας του αστοχώντας σε δύο κρίσιμα σουτ στα τελευταία 20΄΄.

Τελικά το παιχνίδι της 12ης αγωνιστικής διεξήχθη παρουσία φιλάθλων του Αμαρουσίου στο κλειστό του Αγίοου Θωμά. Παρότι η ΚΑΕ δε μπορούσε να σφραγίσει εισιτήρια, οι τελευταίοι έσπασαν το μπλόκο και παρά τα όσα τους είπε ο Βασίλης Κωνσταντίνου, εκείνοι πήραν θέση τις εξέδρες. Παρά τις συστάσεις των διαιτητών, το γήπεδο δεν άδειασε και ο ΚΑΟΔ είχε δικαίωμα ένστασης, η οποία δε χρειάστηκε να γίνει τελικά, εφόσον πήρε τη νίκη.

Με τον Μονρό να σκοράρει κατ’ αποκλειστικότητα για τους Δραμινούς, οι φιλοξενούμενοι πήραν το προβάδισμα (5-7, 3΄), αλλά μόλις ο Γκαγκαλούδης πήρε… μπροστά, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 14-13 (7΄). Διατηρώντας έτσι τα ηνία, έκλέισαν το πρώτο δεκάλεπτο με 22-21, έχοντας πολύ καλά ποσοστά στις βολές (78%), σε αντίθεση με τους αντιπάλους τους, οι οποίοι δεν είχαν σουτάρει ούτε μία. Από εκεί και πέρα, πήρε τα πάνω του και ο Κόμματος (29-23, 14΄), αλλά ο Νίκος Λινάρδος είδε τον Χαριτόπουλο να κάνει το 3ο φάουλ του και τον απέσυρε. Παρόλα αυτά, με Γκαγκαλούδη και Κόμματο να το καθοδηγούν, το Μαρούσι είχε βρει ρυθμό και κρατούσε το προβάδισμα στο σκορ (36-27, 18΄).

Το ημίχρονο έκλεισε με 40-31, με τους διαιτητές να ζητούν να αδειάσει το κλειστό του Αγίου Θωμά και να γίνει έλεγχο. Ουδείς από τους φιλάθλους της ομάδας δεν κουνίοταν από τη θέση του όμως, παρότι οι άνθρωποι της ΚΑΕ προσπαθούσαν να τους μεταπείσουν.

Στην επανάληψη, ο Μονρό βάλθηκε να γυρίσει μόνος του το ματς (47-42, 24΄) και ο ίδιος ήταν που έφτασε τον ΚΑΟΔ σε απόσταση αναπνοής (49-47, 26΄) και ο Κακαρούδης με νέο τρίποντο του έδωσε και το προβάδισμα (55-57, 29΄). Την ίδια ώρα, ο Γκαγκαλούδης είχε… σιγήσει και μόνο ο Κόμματος σκόραρε, με αποτέλεσμα το Μαρούσι να κλείσει το δεκάλεπτο με 60-59. Τα πράγματα δυσκόλεψαν όμως από εκεί και μετά, καθώς οι παίκτες του Καλαφατάκη ήθελαν τη νίκη και κόντραραν στα ίσα τους αντιπάλους τους (60-61, 32΄).

Με τον Χαντ να παίρνει πρωτοβουλίες και να είναι εύστοχος, οι Δραμινοί ακολουθούσαν κατά πόδας (68-66, 36΄). Οι δύο «συνήθεις ύποπτοι» του Αμαρουσίου (σ.σ. Κόμματος – Γκαγκαλούδης) του έδωσαν μια ανάσα (73-69, 38΄), αλλά ο Μονρό… ξαναχτύπησε όταν ο Κόμματος αστόχησε σε τρίποντο και έφερε το ματς στα ίσα (73-73, 39΄.04΄΄).

Ο Γκαγκαλούδης δε ν τα κατάφερε από τα 6.75, αλλά ευστόχησε σε μια βολή (74-73, 39΄.40΄΄). Ο Κώστας Χαραλαμπίδης πήρε το… όπλο του όμως και δε χαρίστηκε στην πρώην ομάδα του, κάνοντας το 74-75 (39΄.54΄΄) και χάρισε και τη νίκη στον ΚΑΟΔ, καθώς στη συνέχεια ο Γκαγκαλούδης αστόχησε ξανά.

Τα δεκάλεπτα: 22-21, 40-31, 60-59, 74-75