Συνήλθε και κέρδισε (video)

Ο Παναθηναϊκός χρειάστηκε ένα καλό 15λεπτο περίπου για να πάρει τη νίκη απέναντι στην Καβάλα με 82-76 για την 24η αγωνιστική της Basket League. Κορυφαίος ο Διαμαντίδης, με συμπαραστάτες τούς Γκιστ και Φελντέιν.

Με τη νίκη αυτή ο Παναθηναϊκός έφτασε απολογισμό 23-1 και περιμένει τι θα κάνει ο Ολυμπιακός στη Θεσσαλονίκη με τον Άρη, ώστε ν΄ αποσαφηνιστεί ποια ομάδα θα πάρει την πρώτη θέση στην κανονική περίοδο και το αβαντάζ έδρας. Η Καβάλα έπεσε στο 5-19 και ουσιαστικά θέλει σενάριο με δύο νίκες δικές της και συνδυασμό αποτελεσμάτων για να μπορέσει να μείνει στην κατηγορία. Εξαιρετικός με αρχηγική τάση ήταν ο Διαμαντίδης με 14 πόντους, ενώ στους 16 σταμάτησε ο Γκιστ. Ο Φελντέιν έφτασε τους 22 πόντους με 4 τρίποντα και βοήθησε στη νίκη και στην ανατροπή σκηνικού.

Κι αυτό γιατί οι «αργοναύτες» στο 20λεπτο ήταν εμπρός στο σκορ με 40-37, εκμεταλλευόμενοι την αστοχία των «πράσινων» και τα λάθη τους. Μακί και Κοστόφ έκαναν σπουδαία πράγματα για τους γηπεδούχους, ως το +7 του 25΄ (52-45). Εκεί ο Παναθηναϊκός του Σάσα Τζόρτζεβιτς έτρεξε σερί 16-0, κάνοντας το σκορ 52-61! Για την Καβάλα του Στιβ Γιατζόγλου Μακί με 18 πόντους, Κοστόφ με 16 και Κρομά με 12 ήταν οι κορυφαίοι. Το κλειστό της Καλαμίτσας ήταν γεμάτο κόσμο, ο οποίος χειροκρότησε τον Διαμαντίδη που βραβεύτηκε για την προσφορά του στο άθλημα από τη διοίκηση των «αργοναυτών».

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 40-37, 52-57, 76-82.

Oι πόντοι:

Καβάλα (Γιατζόγλου): Λέιζερ 2, Ουίλιαμς 12, Μακί 18, Γέλιος 4, Κρομά 12, Σταμπουλής 4, Κοστόφ16, Καλαϊτζίδης, Γιαννακίδης 3, Λίβας 5.
Παναθηναϊκός (Τζόρτζεβιτς): Φελντέιν 22, Γκιστ 16, Καλάθης 4, Παπαγιάννης 6, Ουίλιαμς 13, Χαραλαμπόπουλος, Μποχωρίδης, Φώτσης, Ραντούλιτσα 3, Διαμαντίδης 14, Χάντερ 4.