Έφερε γούρι ο …Κερατούκλης! (video)

Το Ρέθυμνο εγκαινίασε τη νέα του μασκότ ονόματι «Κερατούκλης» και το γιόρτασε με νίκη 84-73 επί της Κύμης.

Όπως ανακοίνωσαν οι Κρητικοί, η νέα μασκότ διαδέχεται τον «Αγορίνο», με την τελετή παράδοσης – παραλαβής να γίνεται μετά την λήξη της τρίτης περιόδου.

Ο «Κερατούκλης», έχει την μορφή του ταύρου και με αυτή την νοοτροπία παρουσιάστηκαν οι παίκτες του Νίκου Βετούλα στον αγωνιστικό χώρο, παίρνοντας τη νίκη που τους κρατά σε τροχιά πλέι – οφ. Η ομάδα της Εύβοιας, παραμένει μία θέση πάνω από την ζώνη υποβιβασμού και συνεχίζει την προσπάθεια παραμονής.

Κορυφαίοι των νικητών οι Άρνολντ (19 π.) και Τάλτον (18),  ενώ για την Κύμη 19 πέτυχε ο Τουντζιαράκης και 16 ο Όρτον.

Οι γηπεδούχοι βασίστηκαν αρκετά στα σουτ τριών πόντων αφού είχαν 16 εύστοχα σε 27 προσπάθειες συνολικά, με τον Φιτζπάτρικ να μετρά 5/5. Έδειξαν τις διαθέσεις τους από την αρχή ξεκινώντας δυνατά και παίρνοντας προβάδισμα 20-8 στο πρώτο δεκάλεπτο.

Η διαφορά έφτασε και τους δέκα πόντους στο ξεκίνημα της β’ περιόδου, αλλά οι φιλοξενούμενοι έσφιξαν στην άμυνα και ήταν πιο εύστοχοι στην επίθεση, περνώντας ακόμα και μπροστά λίγο πριν το ημίχρονο, με την περίοδο να κλείνει με το Ρέθυμνο μπροστά μόλις με 35-34.

Η Κύμη ξεκίνησε το β’ μέρος με δύο τρίποντα και πέρασε μπροστά, αλλά οι γηπεδούχοι απάντησαν με δική τους ευστοχία από την γραμμή των τριών πόντων. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν ξανά και μείωσαν στους 6 την διαφορά στο τέλος της γ’ περιόδου (59-53).

Η Κύμη μείωσε στους τρεις πόντους στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου, αλλά ο Άρνολντ μίλησε στα καθοριστικά σημεία, χαρίζοντας τη νίκη στους γηπεδούχους με το τελικό 84-73.