ΠΑΟΚ – Απόλλων Πάτρας 87-63: Ξέσπασε στο τέλος, στην Α2 οι Πατρινοί

Ο Απόλλωνας ήταν στο ματς ως το 30΄, όμως ο ΠΑΟΚ ήταν καταιγιστικός στην τελευταία περίοδο και με επιμέρους 30-7(!) πήρε εύκολη εν τέλει νίκη.

Απρόσμενη εξέλιξη είχε στην τελευταία περίοδο ένα κατά τα άλλα ισορροπημένο για τριάντα λεπτά παιχνίδι. Ο Απόλλωνας βρέθηκε μπροστά με 56-54 στο φινάλε της τρίτης περιόδου, έπεσε όμως σε… μαύρη τρύπα στο ξεκίνημα της τέταρτης. Ο ΠΑΟΚ ήταν κυριαρχικός, έτρεξε σερί 20-0(!) και καθάρισε το παιχνίδι, στέλνοντας από απόψε τον Απόλλωνα στην Α2, τέσσερις αγωνιστικές πριν την ολοκλήρωση του τρίτου γύρου.

Για τους νικητές ο Μίχαλακ είχε 17 πόντους (3/6 τρίποντα), ο Τσιακμάς 13, ο ΜακΝις 11 και ο Φρίντρικσον 10 (7ασίστ). Για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισαν οι Μπλόντιν (24π), Όσμπορν, Μπράουν (από 12).