Λαύριο- ΠΑΟΚ 86-76: Το «πληθωρικό» Λαύριο έκοψε τη φόρα του ΠΑΟΚ (highlights)

Σε ένα παιχνίδι που αποδείχτηκε παράσταση για ένα ρόλο μετά από τα δέκα πρώτα λεπτά, και ντέρμπι στο τέλος, το Λαύριο «έκοψε» την φόρα του ΠΑΟΚ και πήρε τη νίκη με σκορ 86-76.

Οι γηπεδούχοι κάνοντας μια μικρή επίδειξη δύναμης απέδειξαν ότι συνεχίζουν να είναι τόσο μια υπολογίσιμη δύναμη στην φετινή Basket League, όσο και μια ομάδα που «ανακαλύπτει» ταλέντα και πάντα βρίσκει τρόπο να τα αναδεικνύει μέσα από την μπασκετική της φιλοσοφία.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να είναι αρκετά ανταγωνιστικές μεταξύ τους και έχοντας αμφότερες ένα καλό αγωνιστικό ρυθμό προσέφεραν θέαμα με το… καλημέρα!

Στο δεύτερο δεκάλεπτο όμως ο ΠΑΟΚ φαίνεται να ξέμεινε από…δυνάμεις (αφού στερήθηκε των υπηρεσιών βασικών παικτών του όπως οι ΜακΝίς και Τσαϊρέλης) και οι γηπεδούχοι κατάφεραν να χτίσουν μια σημαντική διαφορά, κυρίως μέσα από την υπομονή τους στην επίθεση σε συνδυασμό με την επιθετική τους άμυνα και τις ευκαιρίες που βρήκαν στο ανοιχτό γήπεδο.

Επιπροσθέτως, η βοήθεια που πήρε ο Κώστας Μέξας από τον πάγκο του ήταν αξιοσημείωτη  (18 πόντοι από τους 52 του πρώτου ημιχρόνου), βοηθώντας στο μέγιστο την διατήρηση της ενέργειας στα ύψη και φυσικά στην αύξηση της παραγωγικότητας.

Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε με άμυνα ζώνης να περιορίσει την καλή κυκλοφορία της μπάλας για το Λαύριο, κάτι που όμως χάρη στον πλουραλισμό του Λαυρίου επιθετικά εντός και εκτός ρακέτας και κυρίως τους καλούς σουτέρ 3 πόντων, δεν ήταν εφικτό.

Το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με το Λαύριο να έχει 7/12 τρίποντα, 12/19 δίποντα, 5/6 βολές, 21 ριμπάουντ, 13 ασίστ για 9 λάθη. Από την άλλη ο ΠΑΟΚ πήγε στα αποδυτήρια με 11/17 δίποντα, 2/12 τρίποντα, 7/10 βολές, 10 μόλις ριμπάουντ, 5 ασίστ για 7 λάθη.

Το δεύτερο μέρος της αναμέτρησης δεν απείχε πολύ από την εικόνα του πρώτου για τους γηπεδούχους,  αλλά απείχε κατά πολύ για τον ΠΑΟΚ ειδικά στο τελευταίο μέρος.

Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε όσο μπορούσε να επιστρέψει στο ματς και να το διεκδικήσει, με τους βασικούς του παίκτες να ξεπερνούν τα 30+ λεπτά συμμετοχής.

Το Λαύριο κινήθηκε ακόμα πιο στρατηγικά και εκμεταλλευόμενο τις απουσίες του ΠΑΟΚ, την κούραση αλλά και τα φάουλ, προσπάθησε «ταΐσει» την ρακέτα του, εκεί οπού ο Καββαδάς  (16π.) φάνηκε να μην έχει αντίπαλο.

Στο 1:32 πριν από το τέλος ο ΠΑΟΚ με πολύ πείσμα μείωσε στους 7 (78-71) και στο τελευταία 30 δευτερόλεπτα στους 6 (82-76)  απόδειξη ότι οι παίκτες του Φώτη Τακιανού , έκαναν μια συγκινητική προσπάθεια να επιστρέψουν αλλά δεν κατάφεραν να αντιδράσουν ουσιαστικά τόσο στην ενέργεια, όσο και στην ευστοχία των γηπεδούχων καθώς ήταν ήδη πολύ αργά.

Το Λαύριο μέτρησε πέντε «διψήφιους» απόδειξη της πολυδιάστατης επιθετικής του λειτουργίας απόψε και χωρίς αμφιβολία πέτυχε μια τεράστια νίκη μέσα στο γήπεδό του.

Τα δεκάλεπτα: 24-18,52-35, 71-57, 86-76