Άρης-ΠΑΟΚ 77-76: Πανηγύρισαν οι “κίτρινοι” στο θρίλερ! (hls)

Ο Άρης βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο, όμως, κατάφερε να επικρατήσει στο φινάλε απέναντι στον "αιώνιο" αντίπαλό του, ΠΑΟΚ, στο Αλεξάνδρειο, και να πάρει σημαντική νίκη

Ο Άρης ήταν ο μεγάλος νικητής στο θρίλερ του Αλεξάνδρειου, σήμερα (20/4) κόντρα στον ΠΑΟΚ, στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής της Basket League. Οι “κίτρινοι” ήταν πιο ψύχραιμοι στο τέλος του αγώνα κι έφτασαν στη σπουδαία νίκη, με σκορ 77-76, απέναντι στον “αιώνιο” αντίπαλό τους, παρότι οι “ασπρόμαυροι” είχαν το πάνω χέρι μέχρι και 2′ λεπτά πριν το φινάλε της αναμέτρησης.

Στο ξεκίνημα του αγώνα, ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 0-5, με τον Άρη να μειώνει σε 4-5 με τον Κέλι. Στα 7′.48” πριν τη λήξη της πρώτης περιόδου σημειώθηκε ένταση στην κερκίδα και υπήρξε προσωρινή διακοπή του αγώνα. Με την επανέναρξη, ο ΠΑΟΚ πήρε κεφάλι στο σκορ, με πρωταγωνιστή τον Ντι Λέο. Βρέθηκε πάνω στο σκορ 7-15 στα 5′ πριν τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου. Ο Άρης επανέκαμψε, μείωσε σε 11-15, για να βρεθεί ο ΠΑΟΚ στο +3 στο 9′ (18-21). Οι γηπεδούχοι, όμως, είχαν την απάντηση με τον Κάουαν στο τελευταίο λεπτό κι έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενοι με έναν πόντο (22-21).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι “κίτρινοι” κράτησαν το προβάδισμα με τους Κάουαν και Κέλι (25-23 στο 12′). Ο ΠΑΟΚ απάντησε και δύο λεπτά αργότερα (14′) βρέθηκε στο +2 (29-31). Ο Άρης επέστρεψε στο προβάδισμα με τους Κέλι και Ουίλιαμς (37-33 στο 17′), για να κλείσει το πρώτο ημίχρονο με τους γηπεδούχους να προηγούνται με τρεις πόντους (39-36).

Ο ΠΑΟΚ μπήκε επιθετικά στο τρίτο δεκάλεπτο. Γρήγορα ισοφάρισε (39-39 στο 22′ και 42-42 στο 23′), με τον Άρη να παίρνει εκ νέου το προβάδισμα: 47-44 στο 24′, 49-48 στο 25′ και 53-51 στο 27′. Κάπου εκεί, ο ΠΑΟΚ έβαλε πολύ δύσκολα στον αντίπαλό του και με σερί 0-7 προηγήθηκε 53-58 στο 28′. Τελικώς το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε 55-64 υπέρ του “Δικέφαλου”, με τον Άρη να είναι ιδιαίτερα άστοχος στις ελεύθερες βολές.

Με τον αέρα του +9 μπήκε ο ΠΑΟΚ στο τελευταίο δεκάλεπτο και μάλιστα πήγε στο +11 στο ξεκίνημά του (55-66). Στο σημείο αυτό, όμως, ο Άρης έσφιξε την άμυνά του, τα λάθη για τους “ασπρόμαυρους” έγιναν πολλά και απανωτά, επιθετικά οι “ασπρόμαυροι” αποδιοργανώθηκαν, με αποτέλεσμα οι “κίτρινοι” να πάρουν το πάνω χέρι και να φτάσουν στο 65-66 στο 36′. Ο ΠΑΟΚ βρήκε τρεις πόντους, ανέβηκε στο 65-69, όμως, ο Άρης ισοφάρισε με τους Κέλι και Ουίλιαμς (69-69). Ο Ντι Λέο με τρίποντο έκανε το 69-72 και ο Τολιόπουλος το 69-74, για να επιστρέψει στο προβάδισμα ο Άρης στο 39′ (75-74) με τους Ουίλιαμς και Πουλιανίτη. Το τελευταίο λεπτό ήταν δραματικό! Ο Κέλι αστόχησε σε 2 κρίσιμες βολές στο 75-74, ο Λοβ εκτέλεσε δύο στα 26 δεύτερα και το σκορ έγινε 75-76 για τον ΠΑΟΚ. Ο Κάουαν κέρδισε φάουλ, έβαλε δύο βολές στα 19” πριν το φινάλε, ο Γκριν αστόχησε σε ελεύθερο τρίποντο και ο Άρης πανηγύρισε μία σπουδαία νίκη!

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Παπαπέτρου,Τσαρούχα, Μαλαμάς

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-21, 39-36, 55-64, 77-76

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Κάουαν 18 (3/6 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 7 ασίστ), Λόκετ 2, Νετζήπογλου 16 (6/8 δίποντα), Γουίλιαμς 11 (3), Κέλι 15 (4/11 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Τζούστον 12 (8 ριμπάουντ), Σχίζας, Πουλιανίτης 3 (1)

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Γκριν 7 (1), Χριστοδούλου 10 (5/6 δίποντα), Καμαριανός 5, ΝτιΛέο 15 (4/5 τρίποντα), Γιάνκοβιτς 6 (6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Ρίβερς 10 (2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Λι, Λοβ 9 (1), Μάντζαρης, Τολιόπουλος 10 (1), Ρένφρο 4