ΠΑΟΚ-ΑΕΚ 81-73: Η πρόκριση θα κριθεί στην… «παράταση» του τρίτου προημιτελικού (hl)

Η πρόκριση στα ημιτελικά των play off θα κριθεί στον τρίτο προημιτελικό, στο ΟΑΚΑ, το Σάββατο (15/5, 17.00).

Ο νικητής του τρίτου προημιτελικού ΑΕΚ-ΠΑΟΚ, το Σάββατο (15/5, 17.00), στο ΟΑΚΑ θα προκριθεί στην ημιτελική φάση των play off, ύστερα από την επικράτηση της ομάδας της Θεσσαλονίκης στον δεύτερο αγώνα (81-73), κόντρα στην «Ένωση».

Ο ΠΑΟΚ είχε εφτά εύστοχα τρίποντα στο πρώτο ημίχρονο, έναντι τεσσάρων της ΑΕΚ, η οποία ήταν καλύτερη στα δίποντα (8/14), αλλά η διαφορά των δυο «Δικεφάλων» ήταν στα δυο, μόλις, δυο λάθη που υπέπεσαν οι γηπεδούχοι και ενώ οι φιλοξενούμενοι είχαν 12, καθώς και στις πέντε περισσότερες ασίστ των παικτών του Άρη Λυκογιάννη (12-7). O ΠΑΟΚ είχε μεγαλύτερη ισορροπία από την ΑΕΚ και στις δυο πλευρές του αγωνιστικού χώρου, γιατί αμυντικά κατάφερε να περιορίσει τον Αμερικάκο Μέϊκον που είχε αποφασίσει για την νίκη της ΑΕΚ στον πρώτο προημιτελικό, ενώ στην επίθεση, οι Λόβ και Γκρίφιν, από την περιφέρεια των γηπεδούχων, είχαν σταθερή παραγωγή του σκορ. Η ΑΕΚ πήρε τις καλύτερες επιθετικές λύσεις της, εντός της ρακέτας με τον Μορέϊρα να είναι ο πρώτος σκόρερ της, αλλά στην τέταρτη περίοδο, ο ΠΑΟΚ έφτασε σε διψήφια διαφορά πόντων (77-67), χάριν στην στοχευμένη άμυνα στους περιφερειακούς παίκτες της «Ένωσης».

Τα δεκάλεπτα: 26-22, 40-34, 60-55, 81-73