Στο ίδιο έργο θεατές στο ΟΑΚΑ

Ανεβάζοντας στροφές στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός, όπως και την Τρίτη, κατάφερε να κάμψει την αντίσταση του ΠΑΟΚ να πάρει τη νίκη με 83-77 και μαζί το προβάδισμα με 2-0 νίκες στην ημιτελική σειρά των πλέι οφς της Basket League ΟΠΑΠ.

Οι παίκτες του Φραγκίσκου Αλβέρτη βελτίωσαν τα τραγικά ποσοστά που είχαν στα σουτ 3πόντων  στο πρώτο ημίχρονο(1/13), έβγαλαν ενέργεια  σε άμυνα και επίθεση και κατάφεραν να ανατρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση.

Ο ΠΑΟΚ για δεύτερο συνεχόμενο αγώνα στο ΟΑΚΑ έβαλε δύσκολα στους πρωταθλητές για 20 λεπτά όμως η έλλειψη βάθους στο ρόστερ δεν επέτρεψε στην ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου να χτυπήσει το ματς μέχρι το τέλος και να κάνει το πολυπόθητο μπρέικ.

Διαμαντίδης και Γκιστ, οι οποίοι σημείωσαν από 17 πόντους ηταν οι παίκτες που οδήγησαν τον Παναθηναϊκό στη νίκη, ενώ από τον ΠΑΟΚ  ξεχώρισαν οι Χαραλαμπίδης με 17 πόντους, Κούπερ με 16 και Πέιν με 15 πόντους.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Παναθηναϊκό να δείχνει πως πατάει καλύτερα στο παρκέ και να παίρνει γρήγορα το προβάδισμα στο σκορ, τα συνεχόμενα καλάθια των Διαμαντίδη, Ούκιτς και Ματσιούλις έφεραν τους πράσινους στο +4 (13-9) μετά από 6 λεπτά παιχνιδιού. Στη συνέχεια  όμως οι παίκτες του Φραγκίσκου Αλβέρτη προσπάθησαν να αυξήσουν τη διαφορά με σουτ έξω από τη γραμμή των 6,75, όμως δεν τα κατάφεραν καθώς ήταν τραγικά άστοχοι.
Ο ΠΑΟΚ ελέγχοντας τα ριμπάουντ και βρίσκοντας μεγάλα σουτ με τους Χαραλαμπίδη και Κούπερ έτρεξε σερί 8-0 και πήρε προβάδισμα 13-17 ένα λεπτό πριν το τέλος του 1ου δεκαλέπτου, το οποίο τελείωσε με τους Θεσσαλονικείς προηγούμενους 18-15.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε όπως ακριβώς τελείωσε το πρώτο.. Με τον Παναθηναϊκό να βομβαρδίζει με άστοχα σουτ 3πόντων και τον ΠΑΟΚ με τους Τσαϊρέλη, Κούπερ και Χαραλαμπίδη σε πολύ καλή βραδιά να τρέχει επι μέρους σκορ 5-14 σε 5 λεπτά και να ανεβάζει την υπέρ του διαφορά στο +12 (20-32) στο 15ο λεπτό με τρίποντο του Μαργαρίτη.
Οι πράσινοι αφυπνίστηκαν μετά το τάιμ άουτ και τις φωνές του Αλβέρτη, σταμάτησαν να εκβιάζουν τα τρίποντα, πήγαν σε ποιο ορθολογικές επιθέσεις περνώντας την μπάλα κοντά στο καλάθι και κατάφεραν να μειώσουν 30-34 με σερί 8-0 3 λεπτά πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου για να κλείσει το δεύτερο δεκάλεπτο με τον ΠΑΟΚ να διατηρεί προβάδισμα 6 πόντων(31-37).

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός εμφανίσθηκε στο παρκέ μεταμορφωμένος. Οι παίκτες του Αλβέρτη βρήκαν το «χέρι» τους από τη γραμμή του 3πόντου, έγιναν πιο σκληροί στην άμυνα, έβγαλαν ενέργεια και στις δύο πλευρές του γηπέδου και κατάφεραν να αντιστρέψουν την κατάσταση. Με επιμέρους σκορ 22-8 οι πράσινοι πέρασαν μπροστά με 8 πόντους (53-45) στο 27ο λεπτό, όμως ο ΠΑΟΚ με τον Πέιν να σκοράρει 8 συνεχόμενους πόντους μείωσε στο τέλος της περιόδου στους 3(56-53).

Ο Παναθηναϊκός συνέχισε να ευστοχεί έξω από την γραμμή των 6,75 και εκμεταλλευόμενος την τεχνική ποινή στον Μαρκόπουλο στο 33ο λεπτό ανέβασε τη διαφορά στο +10(68-58) με το τρίποντο του Διαμαντίδη ένα λεπτό αργότερα.

Οι παίκτες του τριφυλλιού έδειξαν την απαραίτητη ωριμότητα στην συνέχεια του παιχνιδιού και παίζοντας με την εμπειρία τους κατάφεραν να συντηρήσουν την υπέρ τους διαφορά και να φτάσουν στο τελικό 83-77 που τους φέρνει ένα βήμα από την πρόκριση στον τελικό των πλέι οφ.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Καρακατσούνης-Πουρσανίδης Γ-Δεσλής
Τα δεκάλεπτα: 15-18, 31-37, 56-53, 83-77

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Φραγκίσκος Αλβέρτης): Μπράμος 7 (1), Κάρι 2, Φώτσης 2, Ούκιτς 15 (1), Λάσμε 6, Μαυροκεφαλίδης 6, Διαμαντίδης 17 (3), Γκιστ 17 (2), Παππάς 2, Γιάνκοβιτς 1, Ματσιούλις 8 (1).
ΠΑΟΚ (Σούλης Μαρκόπουλος): Πέιν 15 (1), Κούπερ 16 (1), Χαραλαμπίδης 17 (3), Τσόχλας 1, Βουτσίτσεβιτς, Τσαϊρέλης 10, Δέδας 6 (2), Μαργαρίτης 3 (1), Μπόγρης 9, Κασελάκης, Λιάπης.