Έμεινε «όρθιος» ο Ίκαρος

Τις ελπίδες του για παραμονή στην Basket League διατήρησε ο Ίκαρος με τη νίκη του με 96-88 επί του Κολοσσού.

Τις ελπίδες του για παραμονή στην Basket League διατήρησε ο Ίκαρος με τη νίκη του με 96-88 επί του Κολοσσού. Σ’ αυτό βέβαια συνετέλεσε και η ήττα του Πανελευσινιακού, ομάδα απ’ την οποία εξαρτώνται άμεσα οι Χαλκιδαίοι.

Πλέον, ο Ίκαρος θέλει νίκη επί του ΠΑΟΚ στη Θεσσαλονίκη στο πλαίσιο της 26ης και τελευταίας αγωνιστικής, αλλά και ήττα του Πανελευσινιακού από τη Νέα Κηφισιά.

Κορυφαίος για την ομάδα του Θανάση Γιαπλέ ήταν ο Άσκα με 26 πόντους και 9 ριμπάουντ. Ο Ίκαρος βρισκόταν μπροστά στο σκορ με 25-21 στην πρώτη περίοδο, αλλά το ημίχρονο έληξε με τον Κολοσσό στο +1. Οι γηπεδούχοι, ωστόσο, ανέβασαν την απόδοσή τους στο δεύτερο μέρος, πήραν διαφορά από το τρίτο δεκάλεπτο και άντεξαν μέχρι τέλους.

Τα δεκάλεπτα: 25-21, 17-22, 27-19, 27-26

Ίκαρος Χαλκίδας (Γιαπλές): Ρόμπερσον 15, Γούνταλ 3 (1), Άσκα 26 (9 ριμπάουντ), Σάτον 14 (1), Γκαγκαλούδης 17 (3), Σπανός 5 (1), Τολιόπουλος, Βουγιούκας, Ρίτσαρντς 16 (6 ριμπάουντ), Μπέμπης, Ντουζίδης, Περσίδης

Κολοσσός (Κουταλιανός): Παπαντωνίου 5 (1), Τσαρ 11 (3), Ματσαμάς, Γεωργαλλής, Χόπκινς 28 (4), Σμιθ 14, Στεφανίδης 2, Σίμπσον 5, Κακαρούδης 16 (2), Πάντιτς 2, Δανας, Νάτζφεϊ 5 (1)