Το μέλλον δικό σας!

Η Εθνική ομάδα γνώρισε την ήττα με 71-80 από την Τουρκία και τερμάτισε στην τέταρτη θέση του Παγκόσμιου Πρωταθλήματος Κ19, δείχνοντας πως το μέλλον της ανήκει.

Οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου, βρίσκονταν κοντά στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο με τους Τούρκους να ανοίγουν τη διαφορά στο δεύτερο μισό του αγώνα και να προηγούνται ακόμα και με 15 πόντους (34-49), μέχρι το τελικό 71-80, με τους Έλληνες διεθνείς να «μαζεύουν» τη διαφορά στο φινάλε. Εκτός για ολόκληρο το δεύτερο ημίχρονο έμεινε ο Χαραλαμπόπουλος που αντιμετώπισε πρόβλημα τραυματισμού.

Η ελληνική ομάδα προηγήθηκε 14-9 στο ξεκίνημα με την άμυνα να αποδίδει καλά ωστόσο οι Τούρκοι αντέδρασαν και ισοφάρισαν 16 όλα στο 10’.

Τα λάθη πολλαπλασιάστηκαν στη δεύτερη περίοδο από την Ελλάδα και έτσι η Τουρκία βρήκε σκορ, για να περάσει μπροστά 25-21, ενώ η αστοχία των διεθνών μας τους κράτησε πίσω στο σκορ και στο ημίχρονο, 31-36.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν το χειρότερο για την Ελλάδα, αφού οι Τούρκοι βρήκαν ρυθμό και έστειλαν τη διαφορά ακόμα και στους 15 (34-49) με την Εθνική να «κλείνει» τη διαφορά στους 12 στο 30ο λεπτό, 44-56.

Το ματς άνοιξε στην τέταρτη περίοδο (27-24 το επιμέρους σκορ), με τους παίκτες του Παπαθεοδώρου να ρίχνουν τη διαφορά μέχρι και τους 9 (54-63) ενώ ο Ντόρσεϊ ήταν ο πιο παραγωγικός παίκτης για την ελληνική ομάδα. Τα πολλά επιθετικά ριμπάουντ των αντιπάλων, δεν επέτρεψαν στους Έλληνες να μειώσουν περαιτέρω, με τον τελικό 71-80 να σφραγίζει την τέταρτη θέση για την ελληνική ομάδα.

Τα δεκάλεπτα: 16-16, 31-36, 44-56, 71-80

Ελλάδα (Παπαθεοδώρου): Τολιόπουλος 9, Λούντζης 4, Κώττας 13, Ντόρσεϊ 19, Μήτογλου 10, Μουράτος 2, Σκουλίδας, Τσαλμπούρης 2, Μπιλλής, Σταμάτης 8, Παπαγιάννης 4, Χαραλαμπόπουλος.

Τουρκία (Ουρουγκάτα): Μπαϊράμ 4, Ουγκιουρλού 6, Οζντεμίρογλου, Αρσλάν 6, Γκετσίμ 5, Μπαϊκάν, Κορκμάζ 28, Αράρ 7, Ολμάζ 3, Ουλουμπάι 5, Αλεμντάρογλου, Γκιουβέν 16.