Στους «16» η Ιταλία…

Μεγάλη νίκη-πρόκριση στις δεκαέξι καλύτερες ομάδες του Ευρωμπάσκετ πέτυχε η Ιταλία, η οποία επικράτησε της Γερμανίας με 89-82, στο πλαίσιο του δεύτερου γκρουπ που διεξάγεται στο Βερολίνο.

Μόνη δεύτερη, με 3-1, πίσω από την αήττητη Σερβία είναι η Ιταλία, μετά το τέταρτο παιχνίδι στον δεύτερο όμιλο του Ευρωμπάσκετ, ο οποίος διεξάγεται στη γερμανική πρωτεύουσα. Οι γηπεδούχοι έμειναν στο 1-3 και πλέον η θέση τους στη «16άδα» θα κριθεί στο παιχνίδι της τελευταίας αγωνιστικής με την Ισπανία!

Το ματς είχε μεγάλες ανατροπές και συγκινήσεις, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο, το οποίο έληξε ισόπαλο με 42-42. Η Γερμανία πήρε το προβάδισμα στο τρίτο δεκάλεπτο, έστω οριακά το κράτησε και στο τέταρτο, για την ακρίβεια ως την τελευταία φάση του αγώνα.

Ο Γκαλινάρι πήγε το παιχνίδι στην παράταση με δικό του εύστοχο σουτ (76-76), με την Ιταλία στην παράταση να είναι πιο εύστοχη και πιο ψύχραιμη. Το τελικό 89-82 διαμορφώθηκε, ωστόσο, στο τελευταίο λεπτό του έξτρα πενταλέπτου, όπου οι γηπεδούχοι κατέρρευσαν.

Για τους Ιταλούς 17 πόντους είχε ο Μπελινέλι, 15 ο Τζεντίλε, 25 ο Γκαλινάρι και 17 ο Μπαρνιάνι, οι οποίοι τράβηξαν ξανά το κουπί του σκοραρίσματος για τους νικητές. Η Γερμανία είχε κορυφαίο τον Σρέντερ με 29 πόντους, σε πιο χαμηλή πτήση κινήθηκε ο Ντιρκ Νοβίτσκι που σκόραρε 14. Τα δεκάλεπτα: 17-22, 42-42, 64-59, 76-76, 89-82.