«Καθάρισε» στο τέλος η Λετονία

Χάρη σε ένα εντυπωσιακό τέταρτο δεκάλεπτο, η Λετονία επικράτησε εύκολα με 84-69 της Ρωσίας και εξασφάλισε την πρόκριση στους «16» του Ευρωμπάσκετ. Πέρασε και η ομάδα του Μπαζάρεβιτς.

Η ομάδα του Γιάνις Στρέλνιεκς κυνηγούσε για τρία δεκάλεπτα στο σκορ, βρέθηκε ακόμη και στο -12 (44-32), όμως στην τέταρτη περίοδο γύρισε τον… διακόπτη και έφερε… τούμπα την κατάσταση. Με σημείο αναφοράς την επίθεση της (πέτυχε 32 πόντους σε ένα δεκάλεπτο), η Λετονία «έχτισε» γρήγορα διαφορά ασφαλείας (61-71) και δεν κοίταξε ξανά πίσω, φτάνοντας σε μία άνετη, όπως εξελίχθηκε το ματς, νίκη (69-84).

Μεγάλη εμφάνιση από τον Γιάνις Τίμα με 22 πόντους, 6 ριμπάουντ και 3 ασίστ. Από 11 πόντους πρόσθεσαν Πορζίνγκις και Σμιτς, ενώ ο γκαρντ του Ολυμπιακού μέτρησε 9 πόντους, 4 ασίστ και 2 ριμπάουντ. Από τη Ρωσία ξεχώρισαν ο ηγέτης της, Αλεξέι Σβεντ με 22 πόντους και 6 ασίστ, αλλά και ο Μοζγκόφ που σταμάτησε στους 16.

Τα δεκάλεπτα: 15-12, 44-34, 52-52, 69-84.