Volleyleague: Έτοιμα τα πλέι οφ και πλέι άουτ

Γνωστά έγιναν τα ζευγάρια των play-off και των play-out της Volley league γυναικών.

Ολοκληρώθηκε η κανονική περίοδος του πρωταθλήματος της Volley League Γυναικών και προέκυψαν τα ζευγάρια των πλέι οφ 1-8 και των πλέι άουτ 9-12. Αναλυτικά:

Οι πρώτοι αγώνες των πλέι οφ θα διεξαχθούν την Τετάρτη 27/3 και οι επαναληπτικοί το Σάββατο 30/3.
Τα ζευγάρια των πλέι οφ
1-8: Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. – Α.Ο. Μαρκοπούλου Revoil
2-7: Παναθηναϊκός Α.Ο. – Α.Σ. Ακαδ. Πρωταθλητών Πεύκων
3-6: Α.Ε.Κ. – Π.Α.Ο.Κ.
4-5: Α.Ο. Θήρας – Α.Σ.Π. Θέτις

Στην προημιτελική φάση, γηπεδούχος του πρώτου αγώνα είναι το Σωματείο το οποίο θα καταλάβει τη χαμηλότερη θέση στον τελικό βαθμολογικό πίνακα της Α’ Φάσης (δηλαδή Α1-5, Α1-6, Α1-7 και Α1-8).

Στην περίπτωση που και τα δύο διαγωνιζόμενα Σωματεία έχουν από μία νίκη, στους δύο μεταξύ τους αγώνες, δημιουργείται βαθμολογία, όπως αυτή προβλέπεται στο άρθρο 17 της παρούσης (3 βαθμοί για νίκη με 3-0 ή 3-1 σετ, 2 βαθμοί για νίκη με 3-2 σετ, 1 βαθμό για ήττα με 2-3 σετ και Ο βαθμοί για ήττα με 1-3 και 0-3 σετ).

Εάν με την βαθμολογία αυτή έχουν τους ίδιους βαθμούς, τότε μετά τη λήξη του 2ου αγώνα θα διεξάγεται «Χρυσό Σετ -Golden set» στους δεκαπέντε (15) πόντους.

Τα ζευγάρια των πλέι άουτ
9-12: Α.Σ. Άρης – Ο.Φ.Α. Απολλώνιος
10-11: Ηλυσιακός Α.Ο. – Α.Ο. Λαμίας 2013
Το πρώτο παιχνίδι θα γίνει την Τετάρτη 27/3 και το δεύτερο το Σάββατο 30/3. Αν χρειαστεί τρίτη αναμέτρηση αυτή θα διεξαχθεί την Τετάρτη 3/4.

Τα Σωματεία που θα έχουν καταλάβει τις θέσεις Α1-9 έως Α1-12 θα αγωνισθούν σε Play Out με το πιο κάτω σύστημα:

Τα Σωματεία (θέσεις Α1-9 έως και Α1-12 της Α’ Φάσης) θα αγωνιστούν μεταξύ τους μέχρι να συμπληρωθούν δύο νίκες (μη συμπεριλαμβανομένων των αγώνων της Α’ Φάσης), ως εξής:

Α1-9 v Α1-12 (α)
Α1-10 v Α1-11 (β)

Οι αγώνες θα διεξαχθούν στις έδρες των Σωματείων εναλλάξ αρχής γενομένης από την έδρα του Σωματείου με τη μεγαλύτερη βαθμολογία.

Για τον καθορισμό της έδρας του πρώτου αγώνα, για οποιαδήποτε θέση, θα λαμβάνεται υπόψη η Τελική βαθμολογική κατάταξη των Σωματείων της Α Φάσης.

Οι νικητές των αγώνων (α) και (β) θα καταλάβουν τις θέσεις 9 και 10 της Τελικής Βαθμολογικής Κατάταξης σύμφωνα με τη σειρά που τερμάτισαν μεταξύ τους στον Τελικό Βαθμολογικό Πίνακα στην Α’ Φάση του πρωταθλήματος.

Οι ηττημένοι των αγώνων (α) και (β) θα καταλάβουν τις θέσεις 11 και 12 της Τελικής Βαθμολογικής Κατάταξης σύμφωνα με τη σειρά που τερμάτισαν μεταξύ τους στον Τελικό Βαθμολογικό Πίνακα στην Α’ Φάση του πρωταθλήματος και υποβιβάζονται στην Pre League Γυναικών.