Ο Α. Ο. Θήρας «σόκαρε» με 9 αθλήτριες τον Ολυμπιακό

Μια απίθανη νίκη, την πρώτη στην ιστορία του στο Ρέντη πέτυχε ο Α. Ο. Θήρας.

Η ομάδα της Σαντορίνης, λίγες μόνο μέρες μετά τα προβλήματα κορωνοϊού που αντιμετώπισε, αν και βρέθηκε πίσω στα σετ (0-2) από τον Ολυμπιακό κατάφερε να γυρίσει τούμπα το ματς και να νικήσει με 3-2 (16-25, 18-25, 25-20, 25-23, 15-12). Η ομάδα του Παπαδόπουλου ταξίδεψε ελλιπής και στον Πειραιά (με 9 αθλήτριες), αλλά αυτό δεν την εμπόδισε με καλό σερβίς και επίθεση να φτάσει σε μια ιστορική νίκη απέναντι στον Ολυμπιακό που υπέστη την δεύτερη συνεχόμενη ήττα του και συνεχίζει να προβληματίζει με την απόδοσή του.

Ο Α.Ο.Θ. από το τρίτο σετ και μετά μείωσε τα λάθη (14 στα δύο πρώτα σετ, 11 στα τρία επόμενα), πίεσε στο σερβίς με τον Ολυμπιακό να μην μπορεί να βρει λύση στην υποδοχή, παρά τις αλλαγές του Κάρλο Παρίζι στα άκρα και στο λίμπερο. Στο τάι μπρέικ, το 5-3 του Ολυμπιακού έγινε 6-5 για τη Σαντορίνη και παρά την ισοφάριση των γηπεδούχων σε 10-10, οι φιλοξενούμενες δεν το έβαλαν κάτω και πήραν τη μεγάλη νίκη με 15-12 στο πέμπτο σετ.

Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 11 άσσους, 63 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων και του Α.Ο. Θήρας προήλθαν από 8 άσσους, 64 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Κάρλο Παρίζι):Γιώτα 8 (8/10 επ.), Σάλας 3 (3/19 επ., 50% υπ. – 50% άριστες), Μαριάνα Κόστα 11 (10/31 επ., 1 μπλοκ, 60% υπ. – 30% άριστες), Χριστοδούλου 12 (6/8 επ., 4 άσσοι, 2 μπλοκ), Χίπε 30 (25/52 επ., 4 άσσοι, 1 μπλοκ)< Κελεσίδη 8 (3/7 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ) / Κακουράτου (λ, 37% υπ. – 17% άριστες), Τοτσίδου (λ, 33% υπ. – 27% άριστες), Συιστατίδη, Γενιτσαρίδη 8 (8/18 επ., 17% υπ. – 0% άριστες).

Α.Ο. ΘΗΡΑΣ (Κώστας Παπαδόπουλος): Άμποτ 21 (18/42 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 18% υπ. – 8% άριστες), Μουρίλο 12 (10/32 επ., 2 άσσοι), Διάλλα 9 (7/11 επ., 2 άσσοι), Αδαμοπούλου 20 (19/41 επ., 1 άσσος, 26% υπ. – 13% άριστες), Κωνσταντινίδου 3 (1 άσσος, 2 μπλοκ), Αργυρίου 11 (10/16 επ., 1 μπλοκ) / Αρτακιανού (λ, 27% υπ. – 13% άριστες), Μερκούρη 1 (1 άσσος).