Μεγάλο δίποντο για την Κηφισιά, γκέλαρε ο ΠΑΟΚ (video)

Στα πέντε σετ με νικήτρια την Κηφισιά επί του ΠΑΟΚ κρίθηκε το ντέρμπι της 15ης αγωνιστικής που φιλοξενήθηκε στο Ζηρίνειο. Κηφισιά και ΠΑΟΚ έλυσαν και πάλι τις διαφορές σε ένα ακόμη τάι μπρέικ (σε 12 αγώνες από τη σεζόν 2007-08 οι 6 έχουν κριθεί στο 5ο σετ) με την ομάδα των βορείων προαστίων να κερδίζει αν και αγωνίστηκε χωρίς τον Σαρικεϊσογλου και με τον Καριπίδη ανέτοιμο.

Στα πέντε σετ με νικήτρια την Κηφισιά επί του ΠΑΟΚ κρίθηκε το ντέρμπι της 15ης αγωνιστικής που φιλοξενήθηκε στο Ζηρίνειο. Κηφισιά και ΠΑΟΚ έλυσαν και πάλι τις διαφορές σε ένα ακόμη τάι μπρέικ (σε 12 αγώνες από τη σεζόν 2007-08 οι 6 έχουν κριθεί στο 5ο σετ) με την ομάδα των βορείων προαστίων να κερδίζει αν και αγωνίστηκε χωρίς τον Σαρικεϊσογλου και με τον Καριπίδη ανέτοιμο. Μεγάλο ρόλο στη νίκη της Κηφισιάς με 3-2 σετ (18-25, 25-21, 25-20, 19-25, 15-12) έπαιξε το φορμάρισμα του Μπέλλου και του Κούνα οι οποίοι είχαν 49% και 57% αντίστοιχα αποτελεσματικότητα στην επίθεση. Ο ΠΑΟΚ μετά την κατάκτηση του 1ου σετ δε μπόρεσε να κρατήσει το ρυθμό του. Σπουδαία εμφάνιση έκανε για την Κηφισιά ο Χρήστος Μπέλλος που σημείωσε 27 πόντους με 25/51 τελειωμένες επιθέσεις, ενώ από τον ΠΑΟΚ ο Ντο Σάντος σήκωσε το μεγάλο βάρος των επιθέσεων με 26 (24/43 τελειωμένες). «Είναι μεγάλη νίκη για μας. Είχαμε άσχημο Ιανουάριο. Κατεβήκαμε στον αγώνα με πολλά προβλήματα και την απουσία του Σαρικεϊσογλου, αλλά παρόλα αυτά δείξαμε πως είμαστε ομάδα» είπε ο Κώστας Αρσενιάδης για την Κηδισιά και ολοκλήρωσε:.«Όλα τα παιδιά της ομάδας όποτε έχουν κληθεί δίνουν ότι μπορούν και υπερβάλουν εαυτούς και αυτό είναι που ικανοποιεί εμένα και τη διοίκηση. Το 1ο σετ ήταν ο καθρέφτης των προβλημάτων μας αλλά μετά ελαχιστοποιήσαμε τα λάθη μας και ο Μπέλλος τράβηξε πάνω του την ομάδα και όλοι ανταποκρίθηκαν θετικά.

Κερδίσαμε μια πολύ δυνατή ομάδα που προέρχονταν με νίκη επί του Παμβοχαϊκού. Με αυτή τη νίκη μπορούμε να ελπίζουμε σε καλύτερες μέρες».Ο προπονητής του ΠΑΟΚ Γιάννης Μέλκας δήλωσε: «Έγινε ένα πολύ μέτριο παιχνίδι ειδικά στην αρχή. Στο πρώτο σετ κάναμε πολλά λάθη και οι δύο ομάδες αλλά περισσότερα η Κηφισιά και το πήραμε. Τα λάθη συνεχίστηκαν και στο δεύτερο σετ από τη μεριά μας με συνέπεια να βάλουμε την Κηφισιά στο παιχνίδι. Δεν καταφέραμε να σταματήσουμε τον Μπέλλο στο μπλοκ και δεν πήγαμε καλά στο συνδυασμό μπλοκ -άμυνας. Αν και σε άλλα παιχνίδια είχαμε 52% στην επίθεση και κερδίζαμε ωστόσο σε αυτό είχαμε πρόβλημα στο να τελειώσουμε χαλασμένες μπάλες. Μετά η Κηφισιά ανέβασε την ψυχολογία και στο πέμπτο και πιο καθοριστικό σετ την κυνηγούσαμε στο σκορ». Οι συνθέσεις:

Κηφισιά (Αρσενιάδης): Νικολάκης 1, Καλαϊτζίδης 9 (6/7 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Κούνας 8 (8/14 επ., 49% υπ. – 40% άριστες), Καριπίδης 20 (16/43 επ., 1 άσο, 3 μπλόκ, 50% υπ. – 28% άριστες) Μπέλλος 26 (25/51 επ., 1 άσο), Παπαγγελόπουλος 14 (9/12 επ., 2 άσοι, 3 μπλόκ) / Ταμπουρατζής -λ (73% υπ. – 55% άριστες), Παπαδόπουλος 1, Δελληπρίμης.

ΠΑΟΚ (Μέλκας): Παντακίδης 12 (7/12 επ., 1 άσο, 4 μπλοκ), Πλίκας 1, Μαυροβουνιώτης 8 (6/12 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 75% υπ. – 50% άριστες), Κανέλλος 12 (11/16 επ., 1 άσο), Αρμενάκης 5 (2/16 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Ντος Σάντος 26 (24/43 επ., 2 μπλοκ, 52% υπ. – 29% άριστες) / Παπαδημητρίου -λ (67% υπ. – 43% άριστες), Χατζηηλιάδης 10 (10/15 επ., 37% υπ. – 26% άριστες), Μπερμούντεζ 1, Αμπουίλα, Χαραλαμπίδης 2 (1/2 επ., 1 άσο).