Ο ΠΑΟΚ με Ντος Σάντος 3-0 τον Παμβοχαϊκό (video)

Με τον Βραζιλιάνο Ντος Σάντος να δίνει μια ακόμη σούπερ παράσταση ο ΠΑΟΚ πήρε καθαρό τρίποντο από τον Παμβοχαϊκό με 3-0 σετ (25-23, 25-23, 25-23) στην αυλαία της 14ης αγωνιστικής.

Το ματς κρίθηκε στις λεπτομέρειες με τους γηπεδούχους να είναι πιο συγκεντρωμένοι και να εκμεταλλεύονται την κακή μέρα αλλά κυρίως τον εκνευρισμό των παικτών του Ζαλμά από τα σφυρίγματα των ρέφερι Δεληκωστίδη και Παπαδογούλα.

Ο ΠΑΟΚ ήταν καλύτερους στους περισσότερους τομείς του αγώνα (άσσοι 5-0, μπλοκ 9-6) με τον Παμβοχαϊκό να είναι αποτελεσματικότερος στην επίθεση (58%-48%) αλλά άστοχος στα τελειώματα των σετ. Ο «δικέφαλος» με αυτό το τρίποντο σκαρφάλωσε στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας (25β.) ενώ ο Παμβοχαϊκός έμεινε στην τρίτη (27β.) πίσω από τον Ολυμπιακό (38β.) και τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης (28β.).

ΠΑΟΚ: Παντακίδης 7, Πλίκας 2, Μαυροβουνιώτης 9, Ντος Σάντος 20, Κανέλλος 7, Αρμενάκης 11 (Παπαδημητρίου λίμπερο, υποδοχή 71%)

Παμβοχαϊκός: Μαντέκας 14, Καλντέιρα 11, Τερζής 1, Καραγιάννης 1, Γιοβάνοβιτς 16, Πανταλέων 6 (λίμπερο Δημητρακόπουλος, υποδοχή 46%), Μπεκιάρης, Δρόγκαρης, Κατσανεβάκης 3