ΒΑΡΔΆρης μέσα στην Πυλαία, 3-0 τον ΠΑΟΚ (video)

Φύσηξε ΒΑΡΔΆρης στην Πυλαία. Ο Άρης συνέχισε την εκπληκτική φετινή του πορεία, νίκησε 3-0 σετ (25-23, 25-17, 25-23) τον αήττητο μέχρι σήμερα ΠΑΟΚ και στρογγυλοκάθισε στην τρίτη θέση της βαθμολογίας.

Το ματς στο πρώτο και τρίτο σετ κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Στο πρώτο σετ ο Αρμενάκης ισοφάρισε 23-23, ωστόσο ο Ριζόπουλος έφερε τον Άρη σε σετ μπολ και με νέο άουτ του Χατζηλιάδη οι κίτρινοι πήραν το σετ.

Στο β’ σετ ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με δύο άσους του Παντακίδη με 5-4, αλλά η συνέχεια άνηκε στον Γιάννη Κυριακίδη. Τα σερβίς του διεθνή ακραίου χάλασαν την υποδοχή του ΠΑΟΚ και οι «κιτρινόμαυροι» έφθασαν εύκολα στο 2-0. Στο τρίτο σετ η κόντρα άναψε με τον Άρη να προσπερνά 21-20 και 23-21 με κακή υποδοχή του νεοαποκτηθέντα Νικόλοφ. Ο Κυριακίδης έχασε την πρώτη ευκαιρία στο 22-24 (δέχθηκε μπλοκ από τον Κανέλλο) στην επόμενη φάση ο ίδιος παίκτης πήρε το μπλοκ άουτ και τελείωσε τον αγώνα.

Στο τέλος της αναμέτρησης οι φίλοι του ΠΑΟΚ τα έβαλαν με τους παίκτες της ομάδας με τον Βασίλη Πλίκα να βρίσκεται στο επίκεντρο των αποδοκιμασιών. «Ο κόσμος μας έχει δίκιο που διαμαρτυρόταν μετά το τέλος του αγώνα και εμείς καλούμαστε να βρούμε άμεσα δύο φάρμακα. Το πρώτο για το παιχνίδι του Σαββάτου με το Αιγίνιο και το δεύτερο για να φτιάξουμε ξανά τις σχέσεις μας με τον κόσμο» είπε μετά τη λήξη ο Γιάννης Μέλκας.

Στην αντίπερα όχθη ο Γιώργος Γιάτσης εμφανώς ικανοποιημένος τόνισε: «Ο ΠΑΟΚ είμαι μια ομάδα με πολύ καλούς παίκτες και θα πρωταγωνιστήσει στο πρωτάθλημα, οπότε το να κερδίζουμε εδώ με τόσο κόσμο είναι πολύ σημαντικό. Το σημαντικό είναι ότι έχουμε πλουραλισμό στην επίθεση και μπορούμε να αλλάζουμε την τακτική μας ανάλογα με τις συνθήκες του κάθε αγώνα.Είχαμε δύσκολο πρόγραμμα, αλλά δείξαμε μια δυναμική αν και θα ήθελα η ζωή μας να είναι πιο εύκολη σε κάποια πράγματα. Ελπίζω ότι η διοίκηση θα προσπαθήσει να τα λύσει κι εμείς συνεχίζουμε την προσπάθεια μας βλέποντας κάθε αγώνα ξεχωριστά».

ΠΑΟΚ (Μέλκας): Παντακίδης 7 (5/8 επ., 2 άσοι), Πλίκας, Χατζηηλιάδης 9 (9/24 επ., 48% υπ. – 35% άριστες), Νικόλοφ 5 (4/11 επ., 1 μπλοκ, 63% υπ. – 44% άριστες), Κανέλλος 7 (3/8 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Αρμενάκης 15 (13/29 επ., 2 μπλοκ), Παπαδημητρίου -λ (78% υπ. – 50% άριστες), Χαραλαμπίδης, Μαυροβουνιώτης 2 (2/5 επ., 63% υπ. – 44% άριστες), Αμπουίλα.

Άρης (Γιάτσης): Κυριακίδης 16 (12/23 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ, 47% υπ. – 32% άριστες), Γκιρτζίκης 3 (2/4 επ., 1 μπλοκ), Μποζίδης 3 (2 μπλοκ), Κιόσης 14 (10/13 επ., 4 μπλοκ), Τζελάτης 7 (7/20 επ.), Ριζόπουλος 9 (9/12 επ., 68% υπ. – 37% άριστες), Μπαμπαλιούτας -λ (60% υπ. – 40% άριστες) , Νικηφορίδης, Χαριτωνίδης, Ντίνας 1.