Γιορντάνοφ-Παμβοχαϊκός 3-0… (video)

Έπαιζε με πυρετό αλλά αυτό δεν τον εμπόδισε να γίνει πρωταγωνιστής της νίκης του Ολυμπιακού με 3-0 σετ (25-22, 25-16, 25-19) επί του Παμβοχαϊκού στον αγώνα αυλαία της 2ης αγωνιστικής της Volleyleague.

Ο Μπόγιαν Γιορντάνοφ, περί ου ο λόγος, τα έκανε όλα στο “Μελίνα Μερκούρη”. Με 22 πόντους και 69% ποσοστό στην επίθεση έκανε ελάχιστα λάθη και οδήγησε τους “ερυθρόλευκους” στην τέταρτη επίσημη νίκη στην χρονιά χωρίς απώλεια σετ.

“Η ομάδα έκανε καλή δουλειά, όχι εγώ” έλεγε ο “Μπόμπι” μετά τη λήξη της αναμέτρησης με τον προπονητή του Δημήτρη Καζάζη να του απονέμει τα εύσημα.

Στην αντίπερα όχθη ο Ζαλμάς για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι έψαχνε να βρει τι φταίει στην ομάδα του και δεν αποδίδει σύμφωνα με τις δυνατότητες της.

“Για 30 λεπτά παίξαμε καλά, μετά δεν μπορώ να καταλάβω τι συνέβη” είπε ο Ζαλμάς που είδε μόνο τον Γιοβάνοβιτς (17 πόντους) να βγάζει δείγματα του ταλέντου στο “Μελίνα Μερκούρη”. Οι “ερυθρόλευκοι” ήταν καλύτεροι και στο μπλοκ (8-1) και στο σερβίς (4-1).

Για την ιστορία το ματς κράτησε μόλις 77 λεπτά και το παρακολούθησαν λιγότερα από 200 άτομα.

Ολυμπιακός (Καζάζης): Χριστοφιδέλης 10 (9/13 επ., 1 άσο, 57% υπ. – 50% άριστες), Γιούρισιτς 9 (5/13 επ., 4 μπλοκ), Φιλίποφ 2, Κοκκινάκης 7 (6/18 επ., 1 μπλοκ, 75% υπ. – 50% άριστες), Γιορντάνοφ 22 (20/29 επ., 2 μπλοκ), Σμαραγδής 7 (6/7 επ., 1 άσο), Σωτηρίου -λ (73% υπ. – 53% άριστες) / Μαρούλης, Ποτότσνικ 2, Μάρκου 1.

Παμβοχαϊκός (Ζαλμάς): Μαντέκας 12 (12/21 επ., 56% υπ. -35% άριστες), Μπεκιάρης 6 (6/7 επ., 31% υπ. – 23% άριστες), Τερζής 1, Καραγιάννης 1 (1/3 επ.), Κατσανεβάκης 4 (3/7 επ., 1 άσο), Γιοβάνοβιτς 17 (16/36 επ., 1 μπλοκ), Δημητρακόπουλος -λ (68% υπ. – 58% άριστες) / Δρογκάρης 1, Παπαδόπουλος, Μπάκας, Βαρδής, Πανταλέων 4 (4/4 επ.)